Zespół „Kasinianie – Zagórzanie ” z Kasiny Wielkiej

Zespół działa już prawie 48 lat. Początki jego historii sięgają lat siedemdziesiątych. Zespół zaczął działać bardzo prężnie, po kilku latach został objęty opieką przez Zakopiańskie Zakłady Wzorcowe Cepelia. Około 1978 r. zaczęły w Kasinie działać dwa zespoły „Kasinianie” i „Zagórzanie”, które połączyły się w 1996 roku w jeden pod nazwą „Kasinianie – Zagórzanie”. W ciągu tych wszystkich lat przez Zespół przewinęło się mnóstwo ludzi, głównie mieszkańców Kasiny, ale także okolicznych miejscowości. Obecnie zespół prowadzi Andrzej Ciężadlik, a muzykę – Adam Rusnarczyk. 

Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.:

Złotej (1988), Srebrnej (1991) i Brązowej Ciupagi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Złotych Spinek Góralskich przeglądów Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, Złotych i Srebrnych Serc Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, laureatem Spotkań Góralskich pod Jaworzyną w Krynicy, a także wielokrotnym uczestnikiem i zdobywcą nagród Limanowskiej Słazy .

Koncertował nie tylko w Polsce, ale także w Danii, Francji, Rosji, ówczesnych: Czechosłowacji, RFN, Jugosławii oraz w Belgii, Bułgarii, Austrii, Litwie, Chorwacji, Włoszech, Słowacji, na Ukrainie i Węgrzech. Prezentował w swoich programach doroczne zwyczaje i obrzędy górali zagórzańskich: „Wesele”, „Cepiny”, „Dobranockę”, „Przenosiny”, „W karcmie”, „Na len, na konopie”, „Ograbek”, „Oskubek”, „Młockę”, „Dziady śmigusie”, „Wieczór andrzejkowy”, „Na polanie, w lesie”, „ Przez to kasińsko wieś”, „Po kolędzie” i inne… Obecnie Zespół funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Kasina Wielka przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Zespół wystąpi podczas koncertu Złote Ciupagi.