Rok 2023 rokiem jubileuszu 90-lecia praw miejskich Zakopanego

8 października 1933 roku, rozporządzeniem nr 596 Ministra Spraw Wewnętrznych Bronisława Pierackiego Gmina Zakopane w powiecie nowotarskim, w województwie krakowskiem została podniesiona do rzędu miast.

Warto przypomnieć, że Zakopane pełniło wiele miejskich funkcji dużo wcześniej. W okresie zaborów, gdy Polska nie istniała na mapach, nosiło miano "polskich Aten". Wszechstronnie rozwijało się życie kulturalne i polityczne, a położenie u stóp Tatr sprawiło, że turystyka górska i sport wpłynęły na rozwój naszej miejscowości, z czasem nadając Zakopanemu miano "zimowej stolicy Polski". 

Fenomen, jakim było przekształcenie małej góralskiej wioski w jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast, jest zjawiskiem niespotykanym nigdzie indziej w Polsce i na świecie. 

Rok 2023 będzie obchodzony jako Jubileusz 90-lecia otrzymania praw miejskich. Świętowanie rozpoczniemy już w noc sylwestrową wraz z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną podczas koncertu Muzyczną luxtorpedą do Zakopanego.W sali kina „Sokół” zabrzmią walce, czardasze, mazury, tanga i fokstroty. W klimat lat trzydziestych przeniosą zgromadzonych także wspaniałe piosenki w wykonaniu Joanny Trafas i Jakuba Pawlika.

W ciągu całego roku będziemy wspominać ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju miasta.Szczególne miejsce poświęcimy służebnicy Bożej Kościoła katolickiego, współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotce Jadwidze Zamoyskiej, której Sejm RP dedykował rok 2023.

Jubileusz zakończymy podczas 12 edycji Festiwalu Inspirowane górami... im. Ewy i Macieja Berbeków, w terminie 18-22 października. Już dzisiaj zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania.