Pierwszy dzień Festiwalu "Inspirowane górami..." za nami. Ten niezwykły czas upłynął pod znakiem pięknych spotkań, inspirujących rozmów i słonecznej, jesiennej aury...


Wernisaż wystawy "Kadry tatrzańskie" Piotra Mazika i Stanisława Berbeki w Parku Miejskim im. Marszałka J. Piłsudskiego przeniósł nas w świat zakopiańskich fotografików. Jak wspominał Piotr Mazik to zazwyczaj zdjęcia są dodatkiem do tekstu, a tym razem to fotografie oraz ich autorzy mieli znaleźć się na pierwszym planie.  Jest to dowód na to, że słowo pisane nie zawsze jest potrzebne - wystarczy obraz, który mówi więcej niż tysiąc słów.

W Kinie "Miejsce" z kolei Paweł Grocholski i Tomasz Stępień opowiedzieli o swojej książce "Teksty (z) gór" i o zafascynowaniu górami. Snuli opowieści o wspólnych wyprawach, o licznych przygodach, które się z tym wiążą oraz o kuluarach powstawania publikacji.

 
Zwieńczeniem tego dnia był pokaz specjalny filmu "Broad Peak" w kinie "Sokół". Goście dopisali i wypełnili całe kino. Była to niezwykła okazja do poznania historii Patronów Festiwalu - Ewy i Macieja Berbeków. Film produkcji Netflix'a bije rekordy popularności na platformie, dlatego tym bardziej cieszymy się, że dzięki Netflix'owi mogliśmy pokazać film na wielkim ekranie szerokiej publiczności w trakcie Festiwalu.