11 edycja Festiwalu „Inspirowane górami…” im. Ewy i Macieja Berbeków już za nami…

Był to czas, który obfitował w wiele ciekawych spotkań, interesujących rozmów, wrażeń estetycznych i intelektualnych.

Festiwal rozpoczęliśmy otwarciem wystawy „Kadry tatrzańskie” w Parku Miejskimim. Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowanej przez Piotra Mazika i Stanisława Berbekę. Zamysłem autorów było oddanie pola zakopiańskim fotografikom oraz ich zdjęciom. To zazwyczaj obraz jest wykorzystywany jako tło do tekstu, a tym razem miało być na odwrót - fotografia wybiła się na pierwszy plan i mówiła więcej niż tysiąc słów. Większość zdjęć prezentowanych na wystawie pochodziło ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Autorami są: Stefan i Tadeusz Zwolińscy, Władysław Werner, Franciszek Spytek, Józef Oppenheim, Awit Szubert, Antoni Wieczorek, Henryk Schobenbeck i Krystyna Gorazdowska.

Po fotografii przyszedł czas na książkę „Teksty (z) gór” – spotkanie autorskie z Pawłem Grocholskim i Tomaszem Stępniem w kinie „Miejsce”. Panowie ze swadą opowiadali o kulisach powstawania książki, o swoich przygodach na szlaku oraz wielkiej miłości i fascynacji górami.

Pierwszy dzień został zwieńczony pokazem specjalnym filmu „Broad Peak” w kinie „Sokół”. Dzięki uprzejmości Netflix’a produkcja została udostępniona szerokiej publiczności za darmo. Dzięki inicjatywie Netfixa powstał też wyjątkowy mural na budynku przy Rondzie Dmowskiego z reprodukcjami dwóch prac Ewy Dyakowskiej-Berbeki z cyklu "W drodze". Moc wielkiego ekranu oraz historia Macieja i Ewy Berbeków, która została na niego przeniesiona, udzieliła się widzom, którzy szczelnie wypełnili kino. Zdjęcia, które kręcono między innymi w Karakorum, zrobiły spektakularne wrażenie, a losy głównych bohaterów i jednocześnie patronów Festiwalu - Ewy i Macieja Berbeków wzruszyły zebranych widzów w kinie „Sokół”.

Drugi dzień to spotkanie dzieci i młodzieży z Beatą Sabałą-Zielińską oraz Zosią i Frankiem -bohaterami najnowszej książki „TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka” skierowanej właśnie do najmłodszych. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawiło się wielu miłośników górskiej literatury. Milusińscy podczas spotkania mogli dowiedzieć się o bezpieczeństwie w górach, o tym co należy zapakować do plecaka przed wyruszeniem na szlak, a także o historii TOPR. Na koniec dzieci, podczas warsztatów, stworzyły dla ratowników TOPR kolorowankę w podzięce za ich pracę, wysiłek i bohaterstwo.

Po dużej dawce wiedzy, jaką zaserwowała Beata Sabała-Zielińska, została otwarta kolejna wystawa – „BB Lady in Red” na ul. Krupówki przy Oczku Wodnym. Wernisaż fotografii podróżniczej Bożeny Budzyńskiej – tajemniczej kobiety przemierzającej świat w czerwonej sukience wzbudził ogromne zainteresowanie. Ideą autorki fotografii jest przedstawienie świata jej oczami, a nie emocji z tym związanych – stąd na każdym zdjęciu stoi tyłem, ubrana w tytułową czerwoną sukienkę. Na początku wydarzenia Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Kultury przytoczyła słowa Bożeny Budzyńskiej zawarte w wywiadach prasowych. Sama autorka nie ujawniła się przybyłym, ale w kilku słowach opowiedział o niej Pan Maciej Rzankowski, wieloletni przyjaciel artystki. Uznał, że od najmłodszych lat interesowała się fotografią i podróżami. Przyznał, iż całe jej życie jest gotowym scenariuszem na film, a pierwsze czerwone szpilki, w których pozowała, utonęły w Morzu Martwym… Opowiedział, że to social media dały impuls bohaterce do podjęcia nowego wyzwania w życiu i z tego narodził się pomysł na projekt „BB Lady in Red”.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia był koncert Martyny Kasprzyckiej w kinie „Giewont”. Wokalistka zaprezentowała premierowe utwory ze swojej płyty "Śleboda miłości". Jak mówi Martyna – „ Śleboda miłości to wolność myślenia, wolność podróżowania i poznawania świata, wolność powrotów – a wszystko to z miłości lub dla miłości. To też wolność w łączeniu stylów muzycznych i interpretowaniu tekstów jednej z najznakomitszych postaci polskiej piosenki: Agnieszki Osieckiej. Ta wolność przyniosła też owoce: najpierw Nagrodę Główną Marszałka Województwa Wielkopolskiego podczas 23. edycji Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, później autorski recital z piosenkami patronki owego wydarzenia, a wreszcie – tę płytę, wydaną przy wsparciu Teatru Nowego w Poznaniu. Oddając ją w Wasze ręce deklaruję, że jestem i zawsze chcę być ślebodna – jak bohaterki tego albumu”.

Sobota, a więc trzeci dzień festiwalowy, rozpoczął się pięknie i słonecznie. Sprzyjało to na pewno spotkaniu z ratownikami w bazie śmigłowca TOPR. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć na żywo śmigłowiec, który na co dzień bierze udział w akcjach ratunkowych. Maszyna zrobiła ogromne wrażenie na przybyłych, tym bardziej, że można było zwiedzić ją od środka! Ratownik TOPR Maciej Jakubiak dzielnie odpowiadał na dziesiątki pytań najmłodszych i chętnie dzielił się swoją wiedzą. Na Jego ręce milusińscy złożyli także podziękowania w formie kolorowanki, którą przygotowali wcześniej na warsztatach z Beatą Sabałą- Zielińską. Każdy z Uczestników wyszedł ze spotkania z pamiątkowym buffem.

W Teatrze im. St. I. Witkiewicza odbył się wernisaż wystawy zdjęć pt. „Chorwacja pełna inspiracji do podróży!” pokazujących różnorodność Chorwacji od najbardziej znanych zabytków z Listy światowego dziedzictwo UNESCO poprzez mniej znane oblicza Chorwacji. Miasto Zakopane uzupełniło ekspozycję dwoma planszami, z fotografiami wykonanymi przez Zakopiańczyków: Agatę Mikler i Piotra Staszaka, które pokazują piękno miejsc polskich w Opatii oraz w jej pobliżu. Ekspozycja została zaprezentowana z okazji podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Zakopanem a Opatiją w Chorwacji. Podpisy pod deklaracją złożyli burmistrzowie Leszek Dorula i Fernando Kirigin w towarzystwie Ambasadora Republiki Chorwacji w Polsce Tomislava Vidosevica, Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka, przewodniczącego Rady Miasta Jana Gluca oraz zastępczyń burmistrzów Agnieszki Nowak-Gąsienicy i Kristiny Dukic. Wieczór uświetnił koncert utalentowanego pianisty i wokalisty Davida Danijela, który wykonał m.in. hymn Opatiji oraz specjalnie dla polskiej publiczności "Barkę".

11 Festiwal „Inspirowane górami…” zakończył piękny koncert Hanny Banaszak w Teatrze im. S. I. Witkiewicza. Artystka udowodniła, że rozwój muzyczny jest dla Niej bardzo ważny. Zaprezentowała swoje najpiękniejsze utwory m. in. „W moim magicznym domu”, a także piosenki ze swojej najnowszej płyty „Stoję na tobie Ziemio”. Recital był też komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na świecie – wojny na Ukrainie. Był to wieczór pełen wzruszeń, refleksji, ale i radości. Goście koncertu otrzymali pamiątkowe bransoletki z logo festiwalu, a takżenumery „Taternika” ufundowane przez jego wydawcę - Patrona Medialnego tegorocznej edycji.

Bardzo dziękujemy Mecenasom Festiwalu - Pani Wandzie Oleksowicz, Restauracji Zakopiańska i Willi Konstantynówka za ogromną życzliwość i wsparcie tegorocznej edycji wydarzenia. Wyrazy wdzięczności adresujemy do mediów, które co roku docierają z informacjami o festiwalu do szerokiego grona odbiorców. Podczas tegorocznej edycji były to: Polskie Radio, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Polska Press Grupa, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Góral Info.pl, taternik, Kultura Podhala, TVPodhale, MalopolskaOnline.pl, podhale24.pl, Podhalański Serwis Informacyjny WATRA i Tygodnik Podhalański.

Już dzisiaj zapraszamy na 12 Festiwal „Inspirowane górami…” im. Ewy i Macieja Berbeków do Zakopanego!