Podczas 11. edycji Festiwalu Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków, 21 października miał miejsce wyjątkowy wernisaż, wernisaż fotografii podróżniczej Bożeny Budzyńskiej – tajemniczej kobiety przemierzającej świat w czerwonej sukience.

Przy oczku wodnym na Krupówkach zostały zaprezentowane fotografie inspirowane górskim pejzażem. Pochodzą one z bardzo obszernej kolekcji zdjęć autorki. Prezentują odwiedzone przez nią miejsca z najdalszych zakątków świata w tym m.in. z Kostaryki czy Peru.

Licznie przybyłych gości wernisażu przywitała Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, która przedstawiła ideę autorskiego projektu podróżującej po świecie tajemniczej kobiety. Na wstępie zaznaczyła, że może ona być obecna wśród przybyłych gości wprowadzając nutkę zaintrygowania wśród widzów. Podkreśliła również, że najważniejsze w projekcie BB Lady In Red jest to co widzi ona swoimi oczami. Dzięki temu oko odbiorcy fotografii nie skupia się na emocjach towarzyszących jej w podróży, lecz na obrazie świata przedstawionego przez nią na fotografii, gdzie stałym elementem jest postać kobiety w czerwonej sukience.

Dzięki temu projektowi mamy możliwość zobaczyć zachwycające miejsca na świecie, które możliwe że nam nie będzie dane odwiedzić.

Podczas wernisażu zabrał głos Maciej Rzankowski, bliski przyjaciel Bożeny Budzyńskiej, który przedstawił życiorys fotografki. Opowiedział o jej wypaleniu zawodowym oraz o nowej miłości do zdjęć i innemu spojrzeniu na fotografię dzięki rosnącej popularności Social mediów. Przytoczył również historię czerwonej sukienki i powstania projektu. Stwierdził, że jej życiorys jest idealnym scenariuszem na dobry film akcji.


Bożena Budzyńska - fotografka i podróżniczka. Od 6 lat realizuje swój artystyczny projekt BB LADY IN RED, fotografując najpiękniejsze zakątki świata i pokazując go oczami tajemniczej kobiety w czerwonej sukience.

Urodzona góralka, której miłość do poznawania świata nie pozwoliła na dłużej zostać w jednym miejscu. Ale to właśnie w Zakopanem zaczęła się jej przygoda z fotografią, która dzisiaj jest jej największą pasją i  przekształciła się w wyjątkowy podróżniczo-artystyczny projekt.

Po ukończeniu studiów Bożena Budzyńska wyjechała z Polski i zamieszkała w Chicago, które stało się jej drugim domem. Zainspirowana tym tętniącym życiem miastem, na nowo odkryła swoją miłość do fotografii. Studiowała swoje rzemiosło w Truman i Columbia Colleges, po czym otworzyła własne studio portretowe, w którym przez lata utrwalała wyjątkowe wspomnienia dla rodzin.

W 2016 roku na dachu chicagowskiego wieżowca narodził się projekt BB Lady in Red, który dzisiaj zajmuje szczególne miejsce w jej działalności artystycznej. Jej prace były publikowane i doceniane przez TimeOut Chicago, Vogue.pl i wiele polskich mediów. Ma na swoim koncie wystawy w Krakowie, Zakopanem, Nowej Hucie, a także w Chicago.

Zapraszamy Państwa do wspólnej podróży i podziwiania cudów świata oczami BB Lady in Red.


Wystawę można podziwiać do końca listopada. Serdecznie zapraszamy.

(MG)