Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach muzyki etnicznej w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, oraz na Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne sięgające ponad stu lat i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Od początku swojej działalności zespół Trebunie-Tutki wyznaczał nowe trendy w muzyce, uczestnicząc w fuzjach międzykulturowych i międzygatunkowych. Te najbardziej uznane: z jamajską grupą Twinkle Brothers,z Adrianem Sherwoodem z Londynu a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, poniosły polską muzykę w świat. Współpracują również z rodzimymi muzykami - zespołem Voo Voo i Wojciechem Waglewskim, Krzysztofem Ścierańskim W dorobku zespołu znalazł się projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr”. Premiera odbyła się w 2012 roku w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Armenii, Chinach, USA i w Indiach.


Podczas Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych przeniesiemy się na Skalne Podhale, z jego bogatymi tradycjami świątecznymi i noworocznymi. Zabrzmią utwory, które nawiązują do tradycji, w duchu ekumenicznego świętowania, jak i "tradycja w pigułce".


Koncert zespołu Trebunie-Tutki poprzedzi krótki występ Młodzieżowej Orkiestra Góralska "Jutrzenka", która wykona tradycyjne pastorałki góralskie.

Młodzieżowa Orkiestra Góralska „JUTRZENKA”

Utworzona przez Krzysztofa Trebunię-Tutkęw 1994 r., działa nieprzerwanie od 21 lat przy zakopiańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, zrzeszając uczniów i absolwentówzajęć i nauki muzyki góralskiej. Nauka odbywa się na kilku poziomach zaawansowania, a najmłodsi uczniowie Krzysztofa i Anny Trebuni tworzą kapelę dziecięcą wspierającą tancerzyzespołu regionalnego „Zornica”, występując samodzielnie. Kilka kapel dziecięcych i młodzieżowych tworzy razem wyjątkową Młodzieżową Orkiestrę Góralską. Prezentuje ona tradycyjną podhalańską muzykę i dawne pasterskie instrumenty: złóbcoki, piszczałki, fujary, kozy, róg i trombitę.

Młodzi adepci tej sztuki, uczestniczą w konkursach muzyki ludowej zdobywając nagrody na festiwalach ogólnopolskich (m.in. wielokrotnie Grand Prix w kat. Mistrz i Uczeń na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel I Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych, I miejsca w Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej) i międzynarodowych (m.in. „Złote, Srebrne i Brązowe Zbyrkadła” w Konkursie Instrumentalistów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem).