
Od ponad dwóch dekad Zakopane rozbrzmiewa muzyką klasyczną najwyższej próby – wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który w 2025 roku odbędzie się już po raz 24.
Historia Festiwalu sięga 2000 roku, gdy z inicjatywy ks. Stanisława Olszówki odrestaurowano zabytkowe organy w kościele Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Rok później, pod kierownictwem artystycznym Witolda Zalewskiego, odbyła się pierwsza edycja wydarzenia, wpisana w obchody stulecia Krzyża na Giewoncie.
Początkowo festiwal miał charakter organowy, z czasem jednak poszerzono go o muzykę kameralną i różnorodne style, co przyciągnęło szerszą publiczność. Od 2021 roku patronem wydarzenia jest Wacław Geiger – kompozytor i organista, związany z Zakopanem i folklorem Podhala.
Koncerty odbywają się w wyjątkowych przestrzeniach sakralnych i świeckich w całym Zakopanem – m.in. w kościołach, galeriach i willi Czerwony Dwór. Festiwal cieszy się dużym uznaniem i pełni ważną rolę kulturotwórczą, prezentując muzykę inspirowaną tradycją regionu. Przez 24 lata zgromadził wielu znakomitych artystów z Polski i świata.
Tego lata festiwal zabierze nas w niezwykłą muzyczną podróż – przed nami cztery wyjątkowe, letnie wieczory pełne dźwięków najwyższej klasy. Na przełomie lipca i sierpnia zapraszamy na koncerty, podczas których usłyszymy zarówno charyzmatycznych mistrzów organów, jak i znakomite zespoły kameralne. To prawdziwa uczta dla melomanów i niezapomniane spotkanie z pięknem muzyki w najlepszym wydaniu.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Zakopanem – nieodłączna część kulturalnego krajobrazu miasta i znakomita propozycja na letnie wieczory zarówno dla mieszkańców, jak i gości pod Tatrami.
Organizatorem Festiwalu jest Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury