Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna powstała w Zakopanem wiosną 2004 roku. 18 osobowy zespół tworzą profesjonalni artyści muzycy związani w przeważającej części z Podhalem. Z tego też powodu orkiestra może być jednocześnie autentyczną kapelą góralską. 

Nazwa „Orkiestra Klimatyczna” nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego. Szczególną misją zespołu jest popularyzowanie muzyki polskiej, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami oraz współpraca z artystami z Podhala. 

Założycielką, dyrygentem i menadżerem jest Agnieszka Kreiner, długoletni dyrygent Opery Krakowskiej, Opery Narodowej w Warszawie oraz były dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej. Funkcję koncertmistrza pełni w orkiestrze wybitny skrzypek Janusz Miryński. 

Od czasu swego powstania Orkiestra zagrała ponad 150 koncertów o bardzo zróżnicowanym repertuarze – od dzieł polskiego baroku przez utwory Mozarta, Straussa, Szymanowskiego, Góreckiego, Kilara po przedwojenne przeboje i śpiewaną poezję góralską. Tradycją stały się koncerty „in memoriam” poświęcone m. in. Sybirakom, Paderewskiemu, Szymanowskiemu, Góreckiemu. „Tematyczne” scenariusze koncertów łączą często z muzyką poezję, czy fragmenty literackie. Orkiestra nagrała 4 płyty CD: „Album tatrzańskie”, płytę poświęconą muzyce Mieczysława Karłowicza, „Klimatyczne Zakopane”, oraz „Kolędy patriotyczne i pastorałki ucieszne” 

Orkiestra występuje regularnie w Zakopanem, zapraszana również bywa na występy do innych miast, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Lublin, Kielce, Częstochowa, Olkusz i inne. W Krakowie występowała kilkakrotnie: w auli „Florianka” (jubileusz prof. Kamasy), kościele oo. Paulinów na Skałce (Szymanowski in memoriam), w kościele św. Piotra i Pawła („Wielcy nieobecni”), w Muzeum Narodowym („W stronę Atmy”) oraz w kościele św. Mikołaja („Msza polska” Józefa Elsnera). W roku 2011 zespół występował również na Słowacji w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”