W miniony weekend, 22-23 kwietnia, w Zakopiańskim Centrum Edukacji odbył się XIV Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”. 14 zespołów powalczyło o statuetki złotych, srebrnych i brązowych kierpiec.

Poziom, jaki zaprezentowały zespoły był bardzo wysoki. Widać było ogrom pracy, jaka została włożona w przygotowanie do występów oraz radość małych górali, którzy mogli pokazać się na scenie. Żywiołowość dziecięca w połączeniu ze świetnym przygotowaniem przez instruktorów i kierowników zespołów, dały doskonały efekt i stworzyły nie mały problem dla Jury przy wyłanianiu zwycięzców.

W przeglądzie uczestniczyli: Małe Regle z Poronina, Rzepiscanie z Rzepisk, Zyngierki z Maruszyny Dolnej, Zornica z Zakopanego, Mali Hamernicy z Krakowa, Mali Zaskalanie z Zaskala, Zawaternik z Leśnicy Gronia, Mali Dzianiszanie z Dzianisza, Mały Giewont z Zakopanego – Olczy, Maniowianie z Maniów, Lubań z Kluszkowiec, Orlynta im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, Mali Witowianie z Witowa.

Komisja artystyczna w składzie: dr Dorota Majerczyk – przewodnicząca, mgr Monika Kurzeja, mgr Katarzyna Chowaniec – Trebunia, Zofia Kubiniec – Stanuch oraz Anna Chowaniec – Stasińska po obejrzeniu i wnikliwej ocenie zadecydowała, iż w kategorii dziecięcej statuetka Złotych Kierpiec trafi w ręce zespołów - Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej i Zyngierki z Maruszyny Dolnej. Statuetkę Srebrnych Kierpiec otrzymują zespoły: Małe Regle z Poronina i Mali Dzianiszanie z Dzianisza w kategorii dziecięcej, a Brązowych Kierpiec zespół Zornica z Zakopanego i Mali Zaskalanie z Zaskala. W kategorii młodzieżowej nagród nie przyznano.

Zdobywcy statuetek otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorulę, Starostę Tatrzańskiego Piotra Bąka oraz MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Dodatkową nagrodą, jak co roku, jest występ na scenie 54 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, podczas Koncertu Mali Górale. Zespół Małe Regle z Poroninazostał uhonorowany wyjazdem na Festiwal Folkloru Góralskiego w Zdiarze ufundowanym przez Bachledka Ski&Sun.

Komisja Artystyczna przyznała także wyróżnienia dla zespołów: Orlynta im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, Mali Witowianie z Witowa, Mali Hamernicy z Krakowa i Zawaternik z Leśnicy – Gronia, ufundowanych przez Burmistrza Miasta Zakopane.

Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich „Złote Kierpce” ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi także eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. W tym roku na 46. Festiwal do Rabki-Zdroju pojadą: Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej i Zyngierki z Maruszyny Dolnej.

Zespołom serdecznie gratulujemy wspaniałych występów i zapraszamy za rok na kolejną edycję wydarzenia.

Dziękujemy za współorganizację Festiwalu i za merytoryczne wsparcie Małopolskiemu Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Podziękowania składamy także na ręce naszych Partnerów dzięki którym uczestnicy mogą cieszyć się cudownymi nagrodami i upominkami: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Zakopiańskie Centrum Kultury, Tatrzański Park Narodowy, Związek Podhalan Oddział Zakopane i Polskie Tatry – Termy Zakopiańskie.

Wyrażamy wdzięczność mediom, dzięki którym wieści o festiwalu dotarły do najdalszych zakątków Polski, a szczególnie Radiu Kraków za sobotnią audycję Przed Horyzontem prowadzoną na żywo ze studia mobilnego prosto z Festiwalu. Dziękujemy: Radio Kraków, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskie Radio, TVP3 Kraków, M jak Małopolska, Podhale 24.pl, Góral info, Kultura Podhala, Nowytarg24.tv, Podhale Region, Tygodnik podhalański, 24.tp.pl i Serwis Informacyjny Watra.

Dziękujemy także Wszystkim, którzy wspomogli nas w organizacji przedsięwzięcia, młodym konferansjerom Magdalenie Łukaszczyk i Wojtkowi Bochnakowi oraz Radnym Miasta Zakopane: Pani Lucynie Galicy-Jureckiej i Pani Marii Łukaszczyk, które dzielnie wspierały i dopingowały uczestników. Pani Przewodniczącej Komisji Kultury dziękujemy także za pomoc przy wręczaniu nagród Laureatom podczas koncertu finałowego.


Do zobaczenia na XV Jubileuszowym Tatrzańskim Festiwalu Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”.