W miniony weekend 23-24 kwietnia ,w kinie Giewont, mogliśmy śledzić zmagania dziecięcych i młodzieżowych zespołów góralskich podczas XIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Choć konkurs już za nami, pozostały piękne wspomnienia, podziw i szacunek za ogrom pracy i serce, jaką wykonały dzieci i młodzież oraz ich instruktorzy. Było widać i czuć radość ze wspólnego spotkania, które jest tak potrzebne, szczególnie teraz, w niełatwych czasach, po dwóch latach odosobnienia.
W tym roku w przeglądzie wzięło udział 11 zespołów. W kategorii 6-14 lat wystąpili Mali Maniowianie, Dziecięcy Zespół Lubań, Mali Horklowianie, Zespół Mali Hamernicy, Mali Białcanie, Mali Dzianiszanie, Mały Zbójnicek. W kategorii 14-18 lat, wzięły udział zespoły Maniowianie, Mały Hop Cup, Mali Horklowianie i Młodzi Łopuśnianie. Komisja Artystyczna w składzie: przewodnicząca, etnolog- dr Dorota Majerczyk, regionalista i etnograf- mgr Katarzyna Chowaniec-Trebunia i specjalista ds. muzyki Aleksander Smaga reprezentujący MCK Sokół w Nowym Sączu , zadecydowała, że statuetka Złotych Kierpiec trafi w ręce zespołu Mali Białcanie z Białki Tatrzańskiej w kategorii dziecięcej i do zespołu Młodzi Łopuśnianie z Łopusznej w kategorii młodzieżowej. Srebrne Kierpce otrzymały zespoły Mały Zbójnicek z Zębu (kat. dziecięca) oraz Mały Hop Cup (kat. młodzieżowa), a brązowe statuetki zespół Mali Hamernicy z Krakowa (kat. dziecięca) i Maniowianie z Maniów (kat. młodzieżowa).
Zdobywcy statuetek otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorulę, Starostę Tatrzańskiego Piotra Bąka oraz MCK Sokół w Nowym Sączu. Dodatkową nagrodą jest występ w trakcie 53 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, podczas Koncertu Mali Górale w dniu 25.08.2022r.
Komisja Artystyczna przyznała także wyróżnienia dla zespołów: Mali Dzianiszanie z Dzianisza, Mali Horklowianie z Harklowej, Mali Maniowianie z Maniów, Lubań z Kluszkowiec i Mali Horklowianie z Harklowej (kat. młodzieżowa).
Festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. W tym roku na festiwal do Rabki-Zdroju pojadą: Mali Białcanie z Białki Tatrzańskiej, Mały Zbójnicek z Zębu oraz rezerwowo Mali Hamernicy z Krakowa.
Wszystkim zespołom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne spotkanie.
Dzięki Mecenasom i Partnerom Uczestnicy Festiwalu mogli cieszyć się pięknymi upominkami i nagrodami. Dziękujemy: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Tatry S.A. Aqua Park w Zakopanem, Związek Podhalan Oddział Zakopane, Kino Giewont, Zakopiańskie Centrum Kultury, Wawel SA.
Wyrażamy wdzięczność Patronom Medialnym, dzięki którym wydarzenie było tak szeroko rozpowszechnione wśród najdalszych zakątków Polski: Jedynka Polskie Radio, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskie Radio, TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Podhale24.pl, Góral Info.pl, Podhalański Serwis Informacyjny WATRA, Podhale Region, 24tp.pl, Tygodnik Podhalański, Małopolskaonline.pl i Pismo Folkowe.
Dziękujemy także Wszystkim, którzy wspomogli nas w organizacji przedsięwzięcia, młodym konferansjerom Magdalenie Łukaszczyk i Wojtkowi Bochnakowi oraz Radnym Miasta Zakopane: Pani Lucynie Galicy-Jureckiej i Pani Marii Łukaszczyk.