Zespół Regionalny „DOLINA POPRADU” z Piwnicznej-Zdroju
Reprezentuje Region Górali Nadpopradzkich, kulturowo usytuowany między dawną Rusią Szlachtowską a zachodnim krańcem Łemkowszczyzny; między Spiszem a Sądecczyzną. Geograficznie - w centrum Beskidu Sądeckiego w dolinie Popradu. Działalność zespołu zapoczątkowali w 1965 r. piwniczańscy nauczyciele:, Eugeniusz Lebdowicz, Mieczysław Łomnicki, Edward Grucela – uczący w latach pięćdziesiątych ub. wieku w małych szkółkach filialnych położonych wysoko w górach. Z pomocą przyszli również etnograf Kazimierz Bogucki i choreograf Józef Unold, opracowujący pierwsze układy taneczne. Zespół od początku z dużym powodzeniem występował na wielu festiwalach i konkursach. Wielokrotnie nagrywał swoje utwory dla Polskiego Radia i telewizji. Największe sukcesy Zespół odniósł pod kierownictwem Dariusza Rzeźnika w l. 2009-2017 oraz dzięki Wandzie Łomnickiej-Dulak poetce i autorce scenariuszy obrzędowych.
Na swoim koncie Zespół ma wiele prestiżowych nagród: Serca Żywieckie: dwa brązowe, dwa srebrne (drugie 2023 r.) i trzy złote. Ciupagi z MFFZG w Zakopanem: brązową, srebrną i dwie złote. Ponadto wielokrotnie grupy śpiewacze, zarówno męskie jak i żeńskie zdobywały główne nagrody na najważniejszych festiwalach w Polsce, w Kazimierzu Dolnym, Żywcu, Rzeszowie, Bukowinie Tatrzańskiej, Podegrodziu i in. Zespół otrzymał również nagrodę im. Oskara Kolberga i nagrodę im. Władysława Orkana.
Regionalny Zespół Dolina Popradu od 58 lat ocala i przekazuje dziedzictwo kulturowe niezwykłej grupy Górali Nadpopradzkich, zwanych „czarnymi”. Scala i kształtuje nadpopradzki ruch regionalny.
Obecnie (od 2021 r.) kierownikiem zespołu jest Piotr Kulig.