Cykl „Siła Korzeni” rozpoczęty podczas 52. MFFZG to prezentacja wyjątkowych projektów przygotowanych przez utalentowanych Ludzi pochodzących z Podhala i ich wspaniałej pracy. Ludzi, którzy szczególnie dbają o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego i jego przekazywanie kolejnym pokoleniom. Tegorocznym bohaterem jest Jakub Hubicki - młody artysta, rodem z Poronina, który wraz ze swoimi Przyjaciółmi - zespołem Vechi Acum zaprezentuje koncert „Sen Maricki”. To przedstawienie historii młodej dziewczyny wydawanej za mąż za mężczyznę, którego ona nie kocha, a który został jej wybrany przez rodzinę. Dynamika utworów powiązana jest z napięciem, które wraz z nowymi przeżyciami bohaterki narasta, odkrywając przed słuchaczami cała paletę przeżyć i doznań. W programie koncertu znajdą się tradycyjne pieśni z południa Polski, Słowacji, Macedonii, Serbii oraz Rumunii, wykonane w autorskich aranżacjach. W tegorocznym koncercie wezmą również udział autentyczne zespoły regionalne- uczestnicy MFFZG, które zaprezentują swoje oryginalne tańce i pieśni związane z tematem.

Koncert będzie również premierą pierwszej płyty Zespołu Vechi Acum pt. „Sen Maricki”

VECHI ACUM - Tam gdzie kończy się stare, a zaczyna nowe.

Zespół VECHI ACUM to sekstet, składający się z ludzi z różnych regionów etnicznych Polski (Spisz, Podhale, Żywiecczyzna, Tarnów). Muzyka, którą komponuje i przetwarza Dominik Pietraszek jest połączeniem tradycyjnych estetyk, które stanowią fundament wrażliwości muzyków, z nadbudową intelektualną - jazzowym konceptem spojrzenia na utwory. Zespół działa od 2018 i dotychczas na swoim koncie ma następujące osiągnięcia: 

- trasa koncertowa w USA (2019 r.) - koncert w ramach jednego z największych festiwali polskich w Australii (2020 r.)

- realizacja pierwszego teledysku „Hej szalała, szalała” promującego projekt „Sen Maricki” (2020 r.)

- kilkukrotny udział w audycji muzycznej amerykańskiego radia WORTH EIGHTY NINE.NINE (2021 r.)

- Udział w Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych w Zakopanem (2021r.)

Nagroda SIŁA KORZENI została zainspirowana chronionym drzewem, które potrafi rozwijać się w skrajnie niedogodnych warunkach. Drzewem tym jest limba (Pinus cembra L.), wiecznie zielone drzewo iglaste, które występuje w górach Europy Środkowej, a na terenie Polski rośnie tylko w Tatrach. Korzeniami, wzmacniającymi podłoże, sięga najgłębszych szczelin, czerpiąc żywotne siły z ziemi i spomiędzy skał. Pnie się wśród skalistych zboczy, łącząc ziemię z niebem. Limba rozrasta się i potężnieje, korzystając ze światła i z życiodajnych soków. Mimo surowego klimatu staje się coraz bardziej potężna, potrafi opierać się podmuchom halnego i wytrzymuje wyjątkowe mrozy. Jej strzelista sylwetka budzi pragnienie sięgania wciąż wyżej. Długowieczność limby pozwala, żeby obcowały z nią kolejne pokolenia ludzi.

Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach:

  • Dla osób, które odniosły wybitne osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego przekazywane kolejnym pokoleniom
  • Dla osób, które odniosły osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość
    o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego, rozpoczynających drogę artystyczną