W pięknych wnętrzach Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór odbyła się dzisiaj konferencja prasowa oficjalnie inaugurująca wielkie święto górali z całego świata pod Tatrami – 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Zanim cała uwaga poświęcona została wydarzeniom, które przez najbliższe osiem dni rozgrywać się będą na Dolnej Równi Krupowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w towarzystwie Burmistrza Leszka Doruli oraz Wiceburmistrz  Agnieszki Nowak-Gąsienicy, Dyrektor Artystycznej Festiwalu Hanki Rybki oraz Małgorzaty Wonuczki-Wnuk i Marii Kukuc-Frączystej, spotkał się z Zofią Fortecką i Magdaleną Fortecką - twórczyniami dzieł, które podziwiać można na wystawie "Forteckich Pieśni nad Pieśniami". Wcześniej uczestniczył także w Mistrzostwach Podhala w Powożeniu.

O godz. 15:00 rozpoczęła się zaś konferencja otwierająca oficjalnie 53. edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wzięli w niej udział Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępca Burmistzra Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz Dyrektor Artystyczna Festiwalu Hanka Rybka. Wśród zgromadzonej publiczności nie zabrakło zaś przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, patronów i partnerów wydarzenia, jury Festiwalu i Rady Artystycznej, dyrektorów instytucji.

Zebranych w Willi Czerwony Dwór gości zaprosił do wspólnego uczestnictwa w Festiwalu Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula:

- Szanowni Państwo, bardzo serdecznie chciałem powitać wszystkich na 53. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Bardzo serdecznie witam Pana Premiera Piotra Glińskiego i bardzo dziękuję za wsparcie naszego wydarzenia (…). Cieszę się, że Festiwal może się dzięki temu rozwijać i rozkwitać. To dzięki pracy mnóstwa ludzi, które czuwają nad wydarzeniem od wielu lat oraz tych, którzy włączyli się w organizację w ostatnich latach, udało się odświeżyć i przeorganizować Festiwal. To sprawia, że młode pokolenie ma szanse w nim zaistnieć, a przecież właśnie na przekazywaniu kultury i tradycji nam zależy (…). Za pośrednictwem tegorocznego motywu przewodniego Festiwalu – macierzyństwa i kobiety w ognisku domowym, chcemy pokazać młodzieży, że rodzina to najważniejsza komórka wspólnoty (…). Jeszcze raz serdecznie Państwa witam i dziękuje za każdy, nawet najmniejszy wkład w organizację Festiwalu, zapraszając jednocześnie, aby wspólnie go z nami przeżywać i przekazywać jego najważniejsze momenty w świat.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podkreślił w swoim wystąpieniu ogromną rolę Festiwalu dla polskiej kultury oraz zapewnił o wsparciu Ministerstwa dla inicjatyw promujących regionalną tożsamość:

- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to symbol polskiej kultury – nie tylko ludowej i góralskiej, ale kultury w ogóle. To impreza – instytucja, która się rozwija i która jest bardzo ciekawa przez swój międzynarodowy wymiar (…). Oczywiste jest więc, że takie wydarzenia muszą być wspierane ze szczebla centralnego, a więc przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz niedawno powstały Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (…). Zakopane to miejsce znane przede wszystkim dzięki kulturze – legendzie przyrody i kultury tatrzańskiej, która promuje miasto na arenie międzynarodowej (…). Festiwal wpisuje się w tę kulturę i serdecznie Państwa na niego zapraszam!

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski nawiązał zaś do skali, w jakiej od wielu lat organizowany jest Festiwal oraz zadeklarował, że inicjatywy tego rodzaju są i nadal będą mocno wspierane przez Samorząd Województwa Małopolskiego:: 

- Jestem pod ogromnym wydarzeniem Festiwalu, bo kiedy uświadomimy sobie, że przez pięćdziesiąt edycji było tutaj około sześćset zespołów zagranicznych i dwieście zespół z Polski, pokazuje to potęgę tego corocznego spotkania. Ośmiodniowe wydarzenie wymaga nieprawdopodobnie dobrej organizacji i niezbędnych środków finansowych, więc w ślad za tym, co powiedział Pan Burmistrz, jako jeden z reprezentantów tych instytucji, które wspierają finansowo to wydarzenie, dziękuję wszystkim tym, którzy wspólnie z nami je tworzą (…). Bardzo serdecznie gratuluję Panu, Panie Burmistrzu i wszystkim współpracownikom, którzy uczestniczą w organizacji tego wielkiego wydarzenia i deklaruję, że na pewno z roku na rok nasze zaangażowanie będzie coraz większe.

Tegoroczny Festiwal łączy tradycję z nowoczesnością i edukację z rozrywką. O bogatym w wydarzenia i różnorodnym programie Festiwalu opowiedziała Kierownik Biura Prasowego 53. MFFZG Anna Karpiel-Semberecka, która poprowadziła dzisiejszą konferencję prasową.

Podczas 53. edycji Festiwalu nie zabraknie wydarzeń, które zapadną zapewne na stałe w pamięć słuchaczy. Jednym z nich będą trzy wyjątkowe koncerty „Na Folkową Nutę”, na które zaprosiła Dyrektor Artystyczna Festiwalu Hanka Rybka:

- To wielkie, piękne wydarzenie, na które czekamy jak co roku, jest poprzedzone koncertami „Na Folkową Nutę”. Zapraszam już dzisiaj na godz. 19:30 na koncert wielkiej gwiazdy światowej sławy, węgierskiego skrzypka Robiego Lakatosa, z zespołem pod batutą Sebastiana Wypycha i w towarzystwie Orkiestry Beethovenowskiej. Jutro zaś zagrają laureaci Festiwalu Polskiego Radia „Folkowa Tradycja” – Zespół Hajda Bańda, a po nich Trebunie-Tutki z Quintetem Urmuli z Gruzji. Z całego serca zapraszamy, bo to chyba najpiękniejsza i najbardziej wartościowa muzyka, która zabrzmi na tegorocznym Festiwalu. Drodzy Państwo, czekamy na Was!

Na zakończenie konferencji uwaga skierowana została na temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu -macierzyństwa, a głos zabrała Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak Gąsienica.

- Tematem przewodnim Festiwalu jest w tym roku macierzyństwo i rola kobiety w ognisku domowym. Nie tylko jutrzejsza konferencja poświęcona będzie temu tematowi, ale wiele elementów z tym związanych będzie towarzyszyło nam podczas całego Festiwalu. Będziemy mówić o tym, jaka była rola kobiety dawniej oraz o tym, jak dzisiaj kobiety łączą funkcję bycia mamą, żoną i pracującą kobietą (…). Łączenie tych wszystkich obowiązków jest trudne, ale nie niemożliwe (…). Wraz z obecną tutaj dzisiaj Dyrektor TVP Kobieta oraz naszymi współpracowniczkami, wypracowywałyśmy wspólny pomysł cyklu, który będzie miał niebawem premierę właśnie w TVP Kobieta – cyklu „Kobiety Podhala”.

O pełnym pasji, inspiracji i tradycji cyklu poświęconym kobietom z Podhala oraz jego wspaniałych bohaterkach opowiedziała Dyrektor TVP Kobieta Iwona Bocian-Zaciewska. Zgromadzeni na konferencji goście poznali także prowadzącą program oraz zobaczyli spot promujący cykl, do którego oglądania już teraz serdecznie zapraszamy!

Konferencja przybliżyła nam to, co czeka na nas w najbliższym tygodniu, a działo będzie się wiele. Przed nami osiem dni wypełnionych folkowymi brzmieniami i występami górali z całego świata. Nie może Państwa zabraknąć na Dolnej Równi Krupowej!


Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Partnerem Głównym jest Małopolska

Partnerem Festiwalu jest PGNiG, Marka LOTTO

Partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Polskie Tatry S.A., Związek Podhalan Oddział Zakopane, Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego

Patronatem honorowym wydarzenie objęło Narodowe Centrum Kultury

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II 
otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni: 
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY RODZIMEJ, TVP, TVP 3 , TVP KOBIETA, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Polska Press Grupa
Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Elity, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Kultura Ludowa, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info
Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Serwis Informacyjny Watra, Podhale24, TV Podhale, Zakopiec Info

Podziękowania dla: Społem Zakopane, Gama Zakopane, Top Brand