Niedziela 21 sierpnia to dzień oficjalnej inauguracji 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, podczas którego prezentują się wszystkie zespoły uczestniczące w wydarzeniu. Już z samego rana swoim śpiewem i uczestnictwem w liturgii górale z całego świata ubogacili Mszę św. w kościele pw. Świętego Krzyża, by potem barwnym korowodem ruszyć ulicami miasta.

W tym roku walczyć o festiwalowe trofea – Brązowe, Srebrne i Złote Ciupagi - do Zakopanego przyjechały zespoły z: Bułgarii, Węgier, Macedonii, Czech, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Serbii, Indii, Meksyku i Turcji oraz cztery zespoły polskie: Dolina Dunajca, OwCok, Podegrodzie i Białodunajcanie. Gościnnie występuje pod Giewontem także młodzieżowy zespół Stryjanoczka z partnerskiego miasta Stryj na Ukrainie.

– Tworzymy dziś piękną wspólnotę górali z całego świata, dla których pielęgnowane przez naszych przodków wartości są najważniejsze. Chcemy się pochwalić naszą tradycją, śpiewem, tańcem, ale także rywalizować między sobą. Witam zespoły z całego świata w imieniu własnym oraz mieszkańców Zakopanego. Witam Was na najpiękniejszym skrawku ziemi, na jakim Pan Bóg dał nam gospodarzyć i wspólnie się dziś cieszyć - podczas uroczystości w kościele Św. Krzyża wszystkich zgromadzonych powitał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Przesłaniem Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Władysław Zarębczan, była postać Matki. Jedno, jedyne słowo, wobec którego nie możem przejść obojętnie, to słowo MATKA! W tym słowie zawarty jest cały świat, szczególnie naszych dziecięcych lat. To Ona pierwsza uczyła miłości i kształtowała nasze serca, aby w nim umieścić obraz i podobieństwo Stwórcy. Bo miłość Boga, najpiękniej objawia się w miłości MATKI!- mówili przedstawiciele poszczególnych zespołów. Tym samym przesłanie wybrzmiało nie tylko po polsku, ale także we wszystkich językach, jakimi posługują się uczestnicy Festiwalu.

Następnie ulicami Zamoyskiego i Krupówki ruszył tradycyjny korowód. Choć pogoda w tym roku nie rozpieszcza, widzowie nie zawiedli i licznie pojawili się na ulicach miasta. Uczestniczące w korowodzie zespoły tańczyły i śpiewały, zapraszając na Festiwal. Zaprezentowały się w nim także dwa zespoły gospodarzy: Parafialny Regionalny Zespół Giewont i Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy oraz piękne owczarki podhalańskie. W korowodzie szli tradycyjnie pytace, a za nimi przedstawiciele władz miasta i organizatorów wydarzenia na czele z Burmistrzem Leszkiem Dorulą, wraz z zaproszonymi gośćmi i delegacjami z partnerskich miast Stryj oraz Saint Die des Vosges.


Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Partnerem Głównym jest Małopolska

Partnerem Festiwalu jest PGNiG, Marka LOTTO

Partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Polskie Tatry S.A., Związek Podhalan Oddział Zakopane, Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego

Patronatem honorowym wydarzenie objęło Narodowe Centrum Kultury

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II 
otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni: 
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY RODZIMEJ, TVP, TVP 3 , TVP KOBIETA, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Polska Press Grupa
Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Elity, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Kultura Ludowa, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info
Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Serwis Informacyjny Watra, Podhale24, TV Podhale, Zakopiec Info

Podziękowania dla: Społem Zakopane, Gama Zakopane, Top Brand