Emocje związane z koncertami konkursowymi nie opuszczają nas od trzech dni. W środowy wieczór w Wiosce Festiwalowej, na scenie plenerowej na Dolnej Równi Krupowej, odbyły się ostatnie występy. Podczas Koncertu Konkursowego zaprezentowali się: zespół "Slavko Manojlović" z Serbii, zespół "Marina" ze Słowacji oraz polski zespół "Biołodunajcanie" z Białego Dunajca. 

Podczas środowych zmagań jako pierwszy wystąpił zespół z Serbii. Na scenie zaprezentował tańce z Ponišavlja - regionu na południowym wschodzie Serbii, fragmenty tańców z Šumadii,  wesołe (żartobliwe) tańce z Banatu - Bure (Beczka),  Vlaškie tańce - tańce ze wschodu Serbii i granicy z Rumunią oraz tańce z Bosilegradskiego Krajišta - regionu Serbii graniczącego z Bułgarią.

Jako drugi na festiwalowej scenie zaprezentował się zespół ze Słowacji. Wystąpili oni z programem pt. "Fenomen - tańce z regionu Podpol'anie". W pierwszej części zobaczyliśmy przegląd tańców żeńskich "a'capella", tańczonych tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu. Następnie zaprezentowany został specyficzny styl grania muzyki, gdzie skrzypce i kontrabas imitują dźwięk gajdy (dudy). Trzecia część występu to improwizacje tradycyjnych tańców z różnych wsi regionu Podpol'anieNa koniec usłyszeliśmy skrzypce imitujące dźwięk pasterskiej piszczałki.

Trzecim zespołem, a zarazem ostatnim podczas tegorocznego Festiwalu, był zespół "Biołodunajcanie" z Białego Dunajca. Program wprowadził widza w okoliczności poboru młodych chłopaków do wojska austro-węgierskiego  w okresie I wojny światowej na terenie Podhala. Charakterystyczna jest postać Dobosza, który przynosi do wsi wiadomość kto został zwerbowany. Podczas zabawy, która odbywa się w domu jednego z rekrutów, chłopcy idący do wojska prezentują swoje umiejętności, jakby to był ich ostatni taniec. Pod koniec zabawy następuje pożegnanie rekrutów i błogosławieństwo przez rodziców. Słowa wszystkich wykorzystanych w programie Pieśni, nawiązywały do tematu RUKOWANIA i pobytu młodych chłopców w wojsku.

Wyniki konkursu poznamy podczas Koncertu Finałowego „Górale Świata” w piątek, 26 sierpnia o godzinie 17:00, na Dolnej Równi Krupowej. Zapraszamy!


Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Partnerem Głównym jest Małopolska

Partnerem Festiwalu jest PGNiG, Marka LOTTO

Partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Polskie Tatry S.A., Związek Podhalan Oddział Zakopane, Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego

Patronatem honorowym wydarzenie objęło Narodowe Centrum Kultury

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II 
otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni: 
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY RODZIMEJ, TVP, TVP 3 , TVP KOBIETA, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Polska Press Grupa
Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Elity, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Kultura Ludowa, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info
Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Serwis Informacyjny Watra, Podhale24, TV Podhale, Zakopiec Info

Podziękowania dla: Społem Zakopane, Gama Zakopane, Top Brand