Pierwsze koncerty konkursowe na 55. MFFZG

Pierwszy dzień konkursowych występów należał do zespołów z Polski, Rumunii, Kosowa i Turcji Już ten dzień pokazał, że poziom jest bardzo wysoki, a rywalizacja o trofea festiwalowe – Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi będzie zacięta.

Zespół Regionalny Przyszowianie im. Edwarda Bocheńskiego z programem "Jaśka do płolskiygło wojska biero" wystąpił w kategorii I tradycyjnej. W 1918 r. odbywa się pierwszy wiosenny pobór do wojska polskiego - Strzelców Podhalańskich, który zbiega się w czasie z Zielonymi Świątkami. Koledzy chcą pożegnać Jaśka przed trzyletnią służbą i zwołują muzykę do jego domu. Przychodzi też Marysia, która podoba się Jaśkowi. Po zabawie następuje czas błogosławieństwa, a Marysia podarowuje Jaśkowi chusteczkę – symbol oczekiwania na jego powrót. W programie zobaczyliśmy takie tańce jak polka suwana, tramelpolka, szybki walc, polka z nogi czy sztajerek. 

W kategorii I tradycyjnej zaprezentował się także Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha z programem „Przy łognisku na polanie piyrszego maja”. W pierwszej części widowiska zagrała kapela w archaicznym składzie: gajdy i skrzypce, przy której tańczono między innymi archaiczny taniec owięziok. W drugiej części zagrała kapela dęta, która w Brennej wpisuje się już w ponad stuletnią tradycję i która zawsze, po obejściu domów, przy których postawiono moja, przychodziła na spotkanie przy ognisku i z serca przygrywała swoim sąsiadom, krewnym i znajomym do tańca. Na scenie zobaczyliśmy tradycyjne tańce górali breńskich; przy gajdach wspomniany już owięziok i czworok, a przy kapeli dętej: kociczka, koziorajki, gąsior, żabniok, wrona, debołek, szóstka, jawornicki, świniok. Warto podkreślić, że zespół występuje w archaicznych, góralskich strojach.

Zespół Folklorystyczny Mărișana z Rumunii przedstawił „Kolędowanie kawalerów w górach Apuseni”, które od 2013 roku jest wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Kolędowanie odbywa się we wszystkich domach, a kolędnicy - młodzi mężczyźni, kawalerowie, którzy chodzą lub jeżdżą na sankach ciągniętych przez konie po całej wsi, ogłaszają śpiewem nowinę o narodzinach Chrystusa. Każda grupa ma przywódcę zwanego starostą lub cizes. Według zwyczaju, przed ślubem każdy chłopak musi przynajmniej raz poprowadzić "czerede kawalerów", a rolę ,,konia" pełni chłopiec, którego wiek nie pozwala na zawarcie małżeństwa, to on nosi dary otrzymywane podczas kolędowania: kołacze, țuică, kiełbaski.

W drugiej części konkursowego wieczoru w kategorii II artystycznie opracowanej zaprezentował się Zespół Artystyczno-Kulturalny Isa Boletini z Kosowa, który przedstawił zaręczyny z regionu etnogeograficznego Has. Na scenie najpierw pojawił się ojciec przyszłego pana młodego wraz z bliskimi krewnymi, do których dołączyli inni uczestnicy uroczystości. Aplauz publiczności wzbudził solista śpiewając piosenkę na temat zaręczyn w regionie Has, zaś mężczyźni i kobiety tańcząc tańce charakterystyczne dla tego górskiego regionu w rytm muzyki granej na bębnach Hatixhe i Zumbaku. 

Zespół Dolina Mszanki zaprezentował program „Wydalimy Hanko”, tradycję tzw. dzielonych wesel, którą we wsiach zagórzańskich kultywowano do lat 90. XX wieku. Po zaślubinach goście pani młodej udawali się na przyjęcie do jej domu, zaś pan młody przyjmował swoich u siebie. Para łączyła się dopiero na ocepinach. Widowisko rozpoczęło się od przemarszu orszaku weselnego. W połowie drogi, gdy docierają do rozjazdu, drużbowie i drużki ze strony pana młodego próbują przejąć pannę młodą i zaprowadzić ją na imprezę do jej małżonka. Niestety, nie udało im się to - próbę uprowadzenia powstrzymali starostowie. Wśród wspólnych tańców oglądaliśmy m.in. krakowiaka i bąka.

Interesujące legendy z Anatolii z przełomu XVIII/XIX wieku przedstawił Zespół Tańca Ludowego Kordon Youth & Sports Club z Turcji. Tańcem i śpiewem ukazali legendy z regionów Bursa, Mula, Uszak i Izmir. Nie mogło zabraknąć tańca charakterystycznego dla Zeybeków - młodych buntowniczych chłopców, od którego publiczność nie mogła oderwać wzroku.

Zespoły ani publiczność nie miały dość występów. Wkrótce po ostatnim pokazie konkursowym rozpoczęła się zabawa taneczna, która co roku wzbudza radość i pozytywne emocje i integruje festiwalową rodzinę.

Kolejne koncerty konkursowe już jutro, 20 sierpnia od godziny 17.00. Na scenie zaprezentują się zespoły ze Słowacji, Indonezji, Hiszpanii, Serbii, Meksyku i gospodarze Festiwalu Zespół Giewont z Zakopanego- Olczy. Zapraszamy!



Więcej informacji na:
www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru

FB: @MFFZGZakopane
IG: festiwal_folkloru_zakopane

YT: https://www.youtube.com/results?search_query=mffzg

Organizatorami 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI

Partnerami wydarzenia są: NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO - INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO,  MAŁOPOLSKIE CENTRUM KULTURY SOKÓŁ W NOWYM SĄCZU - INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, UNIWERSYTET PAPIESKI JANA PAWŁA II W KRAKOWIE, UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI W KRAKOWIE, ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE, LILOU, POLSKIE TATRY S.A., RESTAURACJA GWARNO, SPOŁEM ZAKOPANE, BACHLEDKA SKI & SUN.

Patronami Medialni są: POLSKIE RADIO, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, POLSKA PRESS GRUPA, GAZETA KRAKOWSKA, DZIENNIK POLSKI, KULTURA WSI, KWARTALNIK TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO TATRY, GOŚĆ NIEDZIELNY, TYGODNIK NIEDZIELA, PISMO FOLKOWE, TYGODNIK PODHALAŃSKI, GÓRAL INFO, KULTURA PODHALA, MAŁOPOLSKA ONLINE, PODHALE 24, ZAKOPIEC INFO