Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to nie tylko konkursowe występy, ale także wspólna integracja wszystkich festiwalowych zespołów oraz publiczności. Od poniedziałku, codziennie w godzinach wieczornych w namiocie plenerowym na Dolnej Równi Krupowej odbywały się zabawy taneczne z zespołami! W czwartek, ostatniego dnia w namiocie festiwalowym odbyła się ostatnia zabawa - bal pożegnalny, w czasie którego zespoły biorące udział w tegorocznym festiwalu mogły zmierzyć się m.in. w tańcu zbójnickim czy śpiewie góralskim. Poznaliśmy także najpiękniejszą góralkę. 

Nagroda za najlepszy taniec zbójnicki trafiła do zespołu z Czech, drugie miejsce zdobyli Węgrzy. Podium, na trzecim miejscu uzupełnił zespół ze Słowacji. Jury przyznało także specjalne wyróżnienie zespołowi z Macedonii. 

W drugim konkursie - na najlepsze odśpiewanie "Górole, górole" jury przyznało dwa pierwsze miejsca. Trafiły one do Indii oraz Węgier. Drugie miejsce otrzymały zespoły ze Słowacji oraz z Polski. Na trzecim miejscu uplasowały się zespoły z Meksyku i Bułgarii. Jury także w tej kategorii przyznało wyróżnienia. Trafiły one do zespołów z Bośni i Hercegowiny, Rumuni oraz Turcji. 

W ostatnim konkursie - na najpiękniejszą góralkę zwyciężyła reprezentantka Serbii. Tuż za nią na drugim i trzecim miejscu uplasowały się góralki ze Słowacji i Meksyku. 

Nie był to koniec tego wspaniałego wieczoru. Po rozstrzygnięciu konkursów, rozpoczęła się prawdziwa zabawa taneczna. Do góralskiej muzyki granej na żywo zebrani w namiocie bawili się do późnych godzin nocnych!


Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Partnerem Głównym jest Małopolska

Partnerem Festiwalu jest PGNiG, Marka LOTTO

Partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Polskie Tatry S.A., Związek Podhalan Oddział Zakopane, Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego

Patronatem honorowym wydarzenie objęło Narodowe Centrum Kultury

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II 
otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni: 
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY RODZIMEJ, TVP, TVP 3 , TVP KOBIETA, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Polska Press Grupa
Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Elity, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Kultura Ludowa, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info
Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Serwis Informacyjny Watra, Podhale24, TV Podhale, Zakopiec Info

Podziękowania dla: Społem Zakopane, Gama Zakopane, Top Brand