„Syćko siy tyz syćko na tym świcie miyini, ej ale siy nie zmieni w tyj siyle korzeni” – tymi słowami, przy dźwiękach kozy, na której przygrywał Krzysztof Gocał, w festiwalowy czwartkowy wieczór koncert „Siła Korzeni” rozpoczęli prowadzący Katarzyna Stachoń-Groblowy i Marcin Zubek.

A był to koncert wyjątkowy, ponieważ w trakcie jego trwania poznaliśmy laureatów nagrody „Siła korzeni”. To laur, dla którego nazwy inspiracją była limba – wiecznie zielone drzewo iglaste, które potrafi rozwijać się w skrajnie niedogodnych warunkach, sięgając swoimi korzeniami wśród skał najgłębszych szczelin, z których czerpać może siły do wzrostu.

Tak jak limba, odporna na niedogodne warunki, tak są też na Podhalu ludzie, którzy chronią i podtrzymują tatrzańską tradycję i kulturę, i to właśnie im, dla uhonorowania ich działalności artystycznej, kapituła przyznaje nagrody „Siła Korzeni”.

Zanim na scenie pojawili się tegoroczni laureaci, głos zabrał Krzysztof Gocał – autor książki „Góralska muzyka”, który był współtwórcą zeszłorocznej, pierwszej edycji koncertu „Siła korzeni”. Na ręce Burmistrza i Wiceburmistrzów Miasta Zakopane oraz Naczelnik Wydziału Kultury UM Zakopane złożył on podziękowania za wspieranie promocji tradycyjnej góralskiej muzyki i książki „Góralsko muzyka”.

- Do kiedy w Tatrach jest limba, do tego czasu pod Tatrami zawsze będą górale (…). A siła korzeni nigdy nie zaginie! – tymi słowami do wręczania nagród „Siła Korzeni” przeszedł prowadzący Marcin Zubek. Na scenie pojawili się zaś Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak oraz Przewodnicząca Komisji Kultury Lucyna Galica Jurecka, którzy wręczyli nagrody laureatkom. Pamiątkowe dyplomy namalowała zakopiańska twórczyni ludowa Marta Walczak-Stasiowska, a spinki wykonał twórca z Bukowiny Tatrzańskiej Janusz Konieczny.

Decyzją kapituły nagrody „Siła Korzeni”, która obradowała w składzie: Marek-Król Józaga – Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem jako przewodniczący; Joanna Staszak – Naczelnik Wydziału Kultury jako sekretarz; Anna Wende – Surmiak – Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego;  Zofia Kubiniec-Stanuch – Kierownik zespołu im. Klimka Bachleda; Helena Buńda – Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem; Marcin Zubek – Prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane, nagrody przyznano w dwóch kategoriach.


W kategorii osób, które odniosły wybitne osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego przekazywane kolejnym pokoleniom nagrodę „Siła Korzeni” otrzymała Zofia Roj-Mrozicka, za którą nagrodę odebrał syn – Bartłomiej Mrozicki.

Laudacja dla Zofii Roj-Mrozickiej

Urodzona w góralskiej rodzinie, jak każda mała dziewczynka pomagała w domu na gospodarstwie lecz od dzieciństwa zapisywała swoje myśli. W wieku 14 lat, przygotowując się do konkursu recytatorskiego postanowiła, że kiedyś będzie pisać wiersze w gwarze górali skalno-podhalańskich. Swoje postanowienie konsekwentnie realizuje.

Pisze poezje, bo ma taką potrzebę w sercu, z wdzięcznością dla swoich przodków, za to że nauczyli ją miłości do Boga i rodzinnej ziemi. Opisuje życie swoje, bliskich, przyjaciół, muzykę i gwarę góralską, wartości jakie górale cenią-wierność Bogu i czyste sumienie. Inspirują ją sytuacje wydarzające się wokół. Chce je zachować dla kolejnych pokoleń, ludzi których znała, z którymi się bawiła, wychowywała, pracowała. W chwilach trudnych zwraca się o pomoc do Boga. Jak zauważyła jej modlitwa zawsze układa się w wiersz. Największą jej miłością są jednak Tatry. Będąc w górach czuje się szczęśliwa i to uczucie przelewa na papier, zawsze w gwarze góralskiej.

Pierwszy opublikowany wiersz ukazał się w okienku regionalnym Dziennika Polskiego 19.12.1967 roku.

Tadeusz Staich zaprosił ją do Klubu Literackiego. Chodziła na jego wykłady, choć nie rzadko mieli odmienne zdanie na temat gwary i Podhala.

Poznała wspaniałych ludzi: Tadeusza Gąsienicę Giewonta, Mieczysława Biernacika, Stanisława Nędzę Kubińca, Hankę Nowobilską, Stanisława Gąsienicę Byrcyna. Zachęcili ją oni do wysłania swojej twórczości do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Odważyła się i została przyjęta w poczet członków organizacji.

Jest laureatką wielu konkursów poetyckich, m.in. Konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha, Konkursu Poezji Religijnej w Ludźmierzu, Ogólnopolskiego konkursu literackiego Jana Pocka w Lublinie, Śladami Podhalańskich Poetów w Poroninie, Międzynarodowego konkursu poetyckiego i literackiego "O autentyczną wiarę i O ludzkie serce człowieka" w Mszanie Dolnej, Festiwalu papieskiego w Białym Dunajcu

Wydała 15 książek ze swoją twórczością, głównie z poezją, ale również z opowiadaniami. Swoje zdolności artystyczne i miłość do rodzinnej ziemi starała się przekazać dzieciom i wnukom.


W kategorii osób, które odniosły osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego, rozpoczynających drogę artystyczną nagrodę „Siła Korzeni” otrzymała Anna Wójciak.

Laudacja dla Anny Wójciak

Pierwszą piosenkę napisała w wieku 8 lat, po uroczystościach pożegnanych zmarłej Babci. Wybrany język był oczywisty – gwara góralska. Wtedy po raz pierwszy pisanie objawiło się u niej jako reakcja na trudne życiowe wydarzenie. W szkole podstawowej tworzyła zabawne rymowanki, piosenki i scenariusze przedstawień. Śpiewała i tańczyła w parafialnym regionalnym zespole „Giewont”, olczańskim chórze "Jubilate Deo", a także w szkolnym zespole „Akord”.

Dla świata zaistniała jako pieśniarka podczas Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w 2008 roku, kiedy zdobyła III nagrodę za zaśpiewanie piosenki znanej poetki we własnym tłumaczeniu na gwarę góralską. Od tamtego czasu już jako autorka piosenek i wokalistka występuje pod pseudonimem Hanka Wójciak. 2010 rok przyniósł jej wygraną na 46. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i tę datę uznaje za początek działalności Kapeli Hanki Wójciak, którą tworzy wespół z pięcioma utalentowanymi muzykami.

Inspiracje do tekstów czerpie z otaczającego świata : ze spotkań z ludźmi, z uczuć i stanów emocjonalnych, których doświadcza, z przyrody. Jak sama mówi „mogłaby wymieniać bez końca”. Czasami ma poczucie, że pisanie przychodzi jakby spoza niej. Ufa swojej intuicji. Dlatego w napisanych tekstach nierzadko odkrywa prawdę, której wcześniej nie dostrzegała.

Jest absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu klasycznego Jacka Ozimkowskiego oraz w klasie Interpretacji piosenki Andrzeja Zaryckiego. Brała udział w warsztatach śpiewu eksperymentalnego, gardłowego i intuicyjnego.

Piosenki Hanki Wójciak ukazały się na dwóch płytach: „Znachorka” i „Zasłona. Kapela planuje wydanie trzeciej autorskiej płyty. Teksty autorki opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości.

Wiersze Anny ukazywały się w kwartalniku kulturalno-literackim LiryDram, Miesięczniku Kraków i kwartalniku SMS.

Oprócz wygranej na 46. Studenckim Festiwalu Piosenki, Anna jest laureatką II Nagrody Festiwalu Twórczości Korowód oraz Nagrody Publiczności na Rock & Chanson Festival w Kolonii. Głos artystki można usłyszeć na płytach takich twórców jak Jarek Śmietana, Anna Treter, Michał Łanuszka, zespół Naked Mind. Hanka nagrała wokale do spektaklu Romeo i Julia (Teatr STU w Krakowie) oraz Bracia Karamazow (Teatr im. Stefana Jaraczaw Łodzi).

Jest także znakomitą aktorką. Jej talent rozbłysnął w 2011 roku kiedy w słuchowisku reżyserowanym przez Andrzeja Seweryna zagrała rolę Panny Młodej. Trzy lata później zagrała Babią Górę w spektaklu „Nieudany Krewniak” opowiadającym o życiu rzeźbiarza Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej.

Od kilku lat współpracuje także z domem twórczym Artchata, współtworząc koncerty i spektakle muzyczne. Prowadzi warsztaty „Na góralską nutę”, gdzie prezentuje dziedzictwo niematerialne regionu z którego wyrosła, „Dźwięki starej piosenki” i „Spotkanie”.

Można ją również oglądać jako znakomitą prowadzącą i prezenterkę programu „Pod Tatrami… Zakopane… Zakopane…”, którego producentami są Miasto Zakopane i TVP Kraków, a także autorskich audycji w Radio Kraków „Wieczór u Hanki Wójciak”

Od marca tego roku mama Michalinki.


* * * 

- Każdy z nas ma korzenie, ma w sobie siłę, która wiąże go z daną ziemią, rodziną i wiarą, aby móc ją podtrzymywać. Każdy z nas zawsze przeżywa, gdy wraca do korzeni – do swojej miejscowości, gdzie się urodził i wychował. Mam nadzieję, że nie ma takich, którzy tego przywiązania nie czują (…). Mamy za co dziękować tym, którzy o naszą kulturę, tradycję i historię dbają, podtrzymują i upamiętniają siłę korzeni swoim talentem. Serdecznie dziękuję za to nagrodzonym dzisiaj laureatkom – Zofii Roj-Mrozickiej i Annie Wójciak – powiedział na zakończenie Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Po oficjalnym wręczeniu nagród scenę przejęli muzycy. W ramach cyklu „Siła Korzeni” rozpoczętego podczas 52. MFFZG, który prezentuje projekty wyjątkowych ludzi pochodzących z Podhala dbających o dziedzictwo kulturowe regionu, bohaterem tegorocznego koncertu „Siła Korzeni” został Jakub Hubicki z Poronina, który z koncertem „Sen Mari čky” wystąpił na scenie festiwalowej wraz ze swoimi Przyjaciółmi - zespołem Vechi Acum, w skład którego wchodzą młodzi ludzie z różnych regionów etnicznych Polski – Spisza, Podhala, Żywiecczyzny i Tarnowa. Przed zakopiańską publicznością wystąpił także polski zespół „Białodunajcanie” oraz zespoły festiwalowe z Rumunii, Słowacji i Macedonii, które tańcem i śpiewem nawiązały do tematu przewodniego koncertu – nieszczęśliwej miłości. Była to także premiera pierwszej płyty zespołu Vechi Acum pod takim samym tytułem jak koncert - "Sen Mari čky".

W Koncercie „Siła Korzeni” udział wzięli Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, Wicedyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Monika Garnek-Owczarczyk, Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, Przewodnicząca Komisji Kultury Lucyna Galica-Jurecka, Przewodnicząca Komisji Oświaty Maria Łukaszczyk, Dyrektor Artystyczna 53. MFFZG Hanka Rybka oraz Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak. 


Fot. M. Stępień

(WK)  


Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Partnerem Głównym jest Małopolska

Partnerem Festiwalu jest PGNiG, Marka LOTTO

Partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Polskie Tatry S.A., Związek Podhalan Oddział Zakopane, Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego

Patronatem honorowym wydarzenie objęło Narodowe Centrum Kultury

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II 
otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni: 
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY RODZIMEJ, TVP, TVP 3 , TVP KOBIETA, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Polska Press Grupa
Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Elity, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Kultura Ludowa, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info
Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Serwis Informacyjny Watra, Podhale24, TV Podhale, Zakopiec Info

Podziękowania dla: Społem Zakopane, Gama Zakopane, Top Brand