Wielkimi krokami zbliża się międzynarodowe święto folkloru pod Giewontem. Do minionego weekendu czekaliśmy jednak na listę polskich reprezentantów. Za sprawą odbywającego się w Żywcu 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich – Żywiec 2022 wszystko stało się jasne. Dwadzieścia dziewięć polskich zespołów góralskich rywalizowało nie tylko o zwycięstwo w Konkursie, ale także o zdobycie przepustki do udziału w 53. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Nominację do występów w Zakopanem otrzymały cztery zespoły.

Zespoły oceniało Jury w składzie:
Małgorzata Kiereś - etnografka, przewodnicząca Komisji
Lidia Czechowska - choreografka
Marta Smólczyńska - etnolożka
Marek Koźlik - choreograf
Czesław Węglarz - muzyk, folklorysta
Jan Karpiel-Bułecka - muzyk, folklorysta
Bogdan Matusik - muzyk, folklorysta
Kazimiera Koim - sekretarz Komisji

Złote Żywieckie Serce, a więc główny laur żywieckiego Festiwalu Folkloru Górali Polskich zdobył Zespół Regionalny „Białodunajcanie” z Białego Dunajca.

Decyzją Jury Konkursu na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zostały natomiast wytypowane następujące zespoły:

  • ZESPÓŁ REGIONALNY BIOŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca – przedstawiający program „Rukowanie”,
  • ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza – przedstawiający program „Potańcówka po śmigusie”,
  • ZESPÓŁ REGIONALNY OWCOK z Jabłonki – prezentujący program „Wesele orawskie –przenosiny i cepowiny”, ZESPÓŁ REGIONALNY PODEGRODZIE z Podegrodzia – przedstawiający program „Zmówiny”

PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY KONKURSU: [PLIK]


Serdecznie gratulujemy!

______

Już teraz zapraszamy na 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który od 19 do 26 sierpnia w Zakopanem przemieni turystyczną stolicę Polski w pełną pasji i koloru europejską stolicę tradycyjnego folkloru.

Głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne
i Brązowe Ciupagi, przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Całe wydarzenie odbywa się na głównej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej.

Program tegorocznego Festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących m.in.: Mistrzostwa Podhala
w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, wystawa fotografii „Żywioł Folkloru 2021”, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej
i Rzemiosła Artystycznego, Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, warsztaty sztuki ludowej czy animacje dla najmłodszych.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Fot. KS

(WK)