Zamiłowanie do fotografii, folkloru i ludzi, a także do odkrywania pasji, energii i emocji, które kryją się w ich spojrzeniu - to z pewnością wyróżnia Jerzego Z. Kosiuczenko wśród autorów festiwalowych zdjęć. Od wielu lat wiernie towarzyszy on z aparatem fotograficznym w ręku Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem!


Tym razem dzięki wystawie "Muzycy i Muzykanci"  oczami Jerzego Z. Kosiuczenko zobaczyć możemy zeszłoroczny wyjątkowy koncert „Siła Korzeni”, ukazujący bogate podhalańskie dziedzictwo i rodzinne tradycje muzykowania. Otwarcie wystawy odbyło się w piątek, pierwszego dnia festiwalu w Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór.Rok temu w tym samym miejscu odbywał się wernisaż wystawy „Portret folkloru świata. Moje spojrzenie”, pan Jerzy był wtedy obecny. Tym razem niestety ze względu na stan zdrowia nie było to możliwe. Goście, którzy licznie pojawili się na uroczystości nie kryli smutku, ale jednocześnie cieszyli się, że mogli wziąć udział w otwarciu kolejnej wystawy z pięknymi zdjęciami pana Jerzego.


W otwarciu wystawy udział wzięli Dyrektor Artystyczna 53.MFFZG Hania Rybka, Kierownik Biura Prasowego Anna Karpiel-Semberecka oraz muzykant Krzysztof Gocał, którzy dzielili się wspomnieniami ze spotkań z Jerzym Kosiuczenko oraz opowieściami o jego fotograficznej pasji. Natomiast o oprawę muzyczną zadbał zespół "Białodunajcanie".


Jerzy Z. Kosiuczenko urodził się w Grodnie, mieszka w Warszawie, jest absolwentem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów realizował swoje artystyczne zamiłowania w ogniskach plastycznych m.in. przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką artysty malarza Tadeusza Bołoza i prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął się poważniej interesować od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią.

Od wielu lat, zafascynowany góralszczyzną, jest stałym gościem podczas wielu folklorystycznych wydarzeń w Zakopanem i na Podhalu. Ma tutaj wielu przyjaciół. Zajmuje się także fotografowaniem Madonn pochodzących z różnych części Europy. Jest autorem kilkunastu wystaw pokazywanych w kraju i zagranicą. Jego zdjęcia były także kilkakrotnie prezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.


Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Partnerem Głównym jest Małopolska

Partnerem Festiwalu jest PGNiG, Marka LOTTO

Partnerem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Polskie Tatry S.A., Związek Podhalan Oddział Zakopane, Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego

Patronatem honorowym wydarzenie objęło Narodowe Centrum Kultury

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II 
otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni: 
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY RODZIMEJ, TVP, TVP 3 , TVP KOBIETA, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Polska Press Grupa
Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Elity, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Kultura Ludowa, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info
Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Serwis Informacyjny Watra, Podhale24, TV Podhale, Zakopiec Info

Podziękowania dla: Społem Zakopane, Gama Zakopane, Top Brand

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru

oraz Facebook, Instagram, YouTube: MFFZG.Zakopane