W ogrodzie Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór poznaliśmy dzisiaj rozstrzygnięcia, na które czekaliśmy z niecierpliwością od rozpoczęcia tegorocznej edycji Festiwalu. Podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher, Dyrektor Artystyczna 53. MFFZG Hanka Rybka, Przewodnicząca Jury dr Bożena Lewandowska oraz Sekretarz Jury Karolina Sypniewska, poznaliśmy zwycięzców najważniejszych festiwalowych laurów. Konferencję poprowadziła Kierownik Biura Prasowego Anna Karpiel-Semberecka.


Dzisiejszy dzień to dzień pożegnania z festiwalową rodziną i publicznością. Zanim więc zgromadzeni na konferencji przedstawiciele Zespołów, członkowie Jury i Rady Artystycznej Festiwalu oraz dziennikarze poznali ostateczny werdykt, głos zabrał gospodarz – Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

- Ogłoszenie wyników to ogromne emocje i wyczekiwanie. Niezależnie jednak od zajętego miejsca, pamiętajcie Państwo, że samo uczestnictwo jest już wspaniałą, często ważniejszą od samej wygranej, wartością (…). Nasz Festiwal tworzą ludzie. Dziękuje więc Zespołom, które przybyły do Zakopanego. Sens festiwalu to także publiczność, która mimo pogody dopisała, za co serdecznie dziękuję. Podziękowania i gratulacje składam także na ręce Jury i jednocześnie nie zazdroszczę im tej niezwykle trudnej roli, w jakiej musieli się znaleźć. Za wspólną organizację Festiwalu dziękuję także Dyrektor Artystycznej Hance Rybce, mojej Zastępczyni Agnieszce Nowak-Gąsienicy, Dyrekcji Zakopiańskiego Centrum Kultury, pracownikom Urzędu Miasta oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tegorocznego święta. Mam nadzieję, że podczas Festiwalu wszyscy Państwo czuliście się w Zakopanem jak w domu i kolejny raz do nas przyjedziecie. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszam!


Chwilę później wszystko stało się jasne. Przewodnicząca Jury dr Bożena Lewandowska przedstawiła protokół z obrad, a wszyscy zgromadzeni poznali zwycięskie zespoły – zdobywców Złotej, Srebrnej
i Brązowej Ciupagi.

- Wszystkim Zespołom dziękuję za występy i gratuluję! Nie ukrywam, że mieliśmy szalenie trudne zadanie, biorąc pod uwagę, jak pięknie Państwo śpiewaliście i tańczyliście i jak głęboko osadzone
w tradycji były występy
– dodała Bożena Lewandowska.


Jury oceniło zespoły uczestniczące w Festiwalu w następujących kategoriach:

  • I kategoria- zespoły prezentujące folklor w formie tradycyjnej
  • II kategoria – zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej
  • III kategoria – zespoły prezentujące folklor w formie stylizowanej

Po wnikliwej analizie prezentowanych programów Jury postanowiło przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:


ZŁOTE CIUPAGI
wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 8.000 PLN

KATEGORIA I:

Zespół „Ludoseltsi” – BUŁGARIA

KATEGORIA II:

Zespół Tańca „Szombathely Ungaresca” – WĘGRY

KATEGORIA III:

Zespół folklorystyczny „Blazhevski” – MACEDONIA


SREBRNE CIUPAGI

KATEGORIA I:

Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” - POLSKA

KATEGORIA II:

Zespół Folklorystyczny „MARÍNA” – SŁOWACJA

KATEGORIA III:

Anatolijska Fundacja Folkloru- TURCJA


BRĄZOWE CIUPAGI

KATEGORIA I:

Zespół Regionalny „Podegrodzie” (POLSKA)

KATEGORIA II:

Zespół pieśni i tańca „Valašské VSACAN” –CZECHY

KATEGORIA III:

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Slavko Manojlović” – SERBIA


WYRÓŻNIENIA REGULAMINOWE
W POSTACI PARZENICY GÓRALSKIEJ

Jury przyznało:

Zespołowi „Slavija” z Bośni i Hercegowiny

-za archaiczne formy śpiewu.


Zespołowi „OwCoK” z Polski

-za przybliżenie tradycyjnych obrzędów weselnych Orawy.

Zespołowi „Negreni Village” z Rumunii

-za przybliżenie tradycyjnych obrzędów weselnych z Negreni (region Cluj) oraz za przedstawienie unikalnego, tradycyjnego instrumentu muzycznego – Vioara co goarna (skrzypce z trąbką).

Zespołowi „GURU-The Arts Hub” z Indii

-za prezentacje indyjskiego folkloru tanecznego.

Zespołowi „Dolina Dunajca” z Polski

-za prezentację tradycyjnych form tanecznych Białych Górali.


Ponadto Jury przyznało nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w postaci statuetki ŻELAZNEGO KOHUTA oraz nagrody pieniężnej w wysokości 5000 zł, dedykowanej zespołowi polskiemu, występującemu w kategorii I, za autentyzm i wierność tradycji, oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagroda trafia w tym roku do zespołu „Biołodunajcanie” z Białego Dunajca (POLSKA).

Nagrodę w wysokości 6000 zł, ufundowaną przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przyznano zespołowi „Negreni Village” z Rumunii. Nagroda przyznawana jest zespołowi za wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz.

Nagrodę im. Jeana Roche’a w tym roku nie przyznano.

Ogłoszenie werdyktu Jury nie było jednak ostatnim rozstrzygnięciem dzisiejszego dnia. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula uhonorował dwa zespoły, przyznając:

- I nagrodę – dla Zespołu z Rumunii – „Za siłę korzeni, którą przez cały Festiwal przekazywali w wiosce festiwalowej”.

- II nagrodę – dla Zespołu z Meksyku - „Za niezwykłe wpisanie się swoją kulturą i tradycją w festiwalowe święto”.

Corocznie przyznawana Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego trafiła zaś do Zespołu Marina ze Słowacji.


Serdecznie gratulujemy!


53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich nie odbyłby się bez naszych Partnerów i Sponsorów, na których ręce podziękowania złożyła Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher:

- Szanowni Państwo, pozwólcie, że w ostatnim dniu Festiwalu w imieniu Miasta Zakopane, Zakopiańskiego Centrum Kultury po raz ostatni, ale mam nadzieję, że te podziękowania będą rozpoczęciem współpracy i przygotowań do kolejnej edycji, podziękuję naszym Sponsorom i Partnerom (…). Wsparcie jakie otrzymaliśmy to dla siły kultury rodzimej i dla siły korzeni, także siła współpracy – Waszej życzliwości, partnerstwa, szacunku, który otrzymaliśmy na każdym etapie przygotowań. Niech dzisiejszy dzień będzie początkiem prac nad przyszłoroczną edycją Festiwalu. Już dziś, dziękując, serdecznie zapraszam Państwa do współpracy.

Jednego z partnerów Festiwalu - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - podczas konferencji reprezentowała Zastępca Dyrektora Monika Garnek-Owczarczyk.
Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Wydarzenie dofinansowano ze środków
MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE.

Partnerem Festiwalu są PGNiG oraz Marka LOTTO.


Partnerem wydarzenia jest NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, POLSKIE TATRY S.A., ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE,
MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO.

Patronatem honorowym wydarzenie objęło NARODOWE CENTRUM KULTURY.

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI oraz UNIWERSYTET PAPIESKI IM. JANA PAWŁA II otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni:
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY RODZIMEJ, TVP, TVP 3 , TVP KOBIETA, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Radio Dla Ciebie, Polska Press Grupa, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Elity, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Kultura Ludowa, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info, Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Podhale24, TV Podhale, Zakopiec Info.

Podziękowania dla:
KINGI PIENIŃSKIEJ  BĘDĄCĄ CZĘŚCIĄ GRUPY OSHEE, SPOŁEM ZAKOPANE,
GAMA ZAKOPANE, TOP BRAND.


Fot. M. Stępień 

(WK)