Zespół Regionalny Przyszowianie im. Edwarda Bocheńskiego
Zespół powstał w 2001 roku. Prezentuje tradycyjne tańce ludowe, śpiew, muzykę, gwarę oraz tradycje i zwyczaje Lachów Sądeckich. Obecnie zespół liczy ok. 45 członków w tym pięcioosobową kapelę, która występuje w tradycyjnym składzie - skrzypce prym, skrzypce sekund, basy, klarnet oraz trąbka.
Przez lata swojej działalności zespół miał okazję występować na licznych przeglądach i konkursach w kraju oraz za granicą. Od początku 2023 r. zespół przyjął imię pierwszego i ponad dwudziestoletniego choreografa zespołu Edwarda Bocheńskiego.
Instytucja patronująca zespołowi - Stowarzyszenie Welo Przyszowej śpiyw leci
Kierownik zespołu - Jan Lorek
Kierownik Muzyczny - Andrzej Twaróg
Zespół zaprezentuje się w kategorii I tradycyjnej z programem "Jaśka do płoskigło włojska biero!".
Program przedstawia pierwszy pobór do oddziału Strzelców Podhalańskich zorganizowanego w 1918 r. oraz towarzyszącą temu wydarzeniu potańcówkę w domu gospodarza, który chce odpowiednio pożegnać syna. Do zabawy dołącza także skłócony z gospodarzem sąsiad i jego córka, która podoba się Jaśkowi. Tańce i śpiewy kończą się, gdy poborowi muszą wyruszyć w dalszą drogę, by nie spóźnić się na pociąg. Następuje błogosławieństwo Jaśka, a Marysia - córka sąsiada przekazuje mu po kryjomu białą chusteczkę, symbolizującą jej uczucie i obietnicę, że będzie na niego czekać.
W programie pojawią się takie tańce jak: polka suwana, sztajerek, szybki walc, polka gwóźdź, tramelka czy polka z nogi.
Autorem programu jest Jan Lorek. Opracowanie muzyczne - Andrzej Twaróg, zaś opracowanie choreograficzne Mariola Lorek.