Podczas drugiego prologu zapowiadającego United Europe Jazz Festiwal – Wiosna Jazzowa Zakopane na scenie Klubokawiarni Stacja Kultura zaprezentuje się zespół Czamanova Jazz Trio.

  • II Prolog Wiosny Jazzowej Zakopane
  • 18 kwietnia, godz. 19:00
  • ZCK, Klubokawiarnia Stacja Kultura Zakopane
  • ul. Chramcówki 35


Kolektyw, który powstał w 2012 roku tworzą: kontrabasista Piotr Rogacki, perkusista Jakub Lipiak oraz pianista Bartosz Czamański.

Tym co łączy muzyków jest jazz, który decyduje o klimacie spotkania bądź jest jego celem. Prezentowana muzyka jest dopasowywana do charakteru występu. Zestawienie barwy trzech instrumentów tworzy muzykę stonowaną, liryczną, refleksyjną, jak również żywą i energetyczną.

Utwory grane przez trio są w głównej mierze autorskie, ale muzycy nawiązują również do pomnikowych kompozycji m.in. Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Guzowskiego, Fryderyka Chopina, Włodzimierza Nahornego, Elli Fitzgerald, Walter Wanderley jak i innych mistrzów powojennej sceny jazzowej. W płaszczyźnie rytmicznej można odnaleźć elementy ballady, swinging jazzu czy bossanovy. Jazz dla zespołu jest sposobem myślenia o muzyce, rozwijaniem melodii, reagowaniem na przebieg kolejnych fraz. Trio stanowi klasyczny jazzowy skład, czyli fortepian, kontrabas i perkusja. Tego rodzaju porządek na scenie umożliwia integrację z publicznością i zachowuje wzajemną swobodę wypowiedzi; gwar rozmów i prezentowana muzyka nie tylko nie zagłuszają się, ale tworzą odpowiednią atmosferę.