PRZED NAMI KOLEJNA EDYCJA WIOSNY JAZZOWEJ - ZAPRASZAMY NA MUZYCZNĄ MAJÓWKĘ W ZAKOPANEM.

Zakopiańska Wiosna Jazzowa już po raz dziewiętnasty zagra dla jazzowych sympatyków. Nawiązując do najlepszych jej wzorców, wspaniałej historii i tradycji, Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury dołożyło wszelkich starań, by stworzyć program atrakcyjny, bogaty repertuarowo i pełen wspaniałych spotkań z nietuzinkowymi artystami. Zapraszamy zatem na prolog i dwa festiwalowe dni, pełne wyjątkowych artystycznych wrażeń.

Wiosna Jazzowa 2023, to jednocześnie okazja, by zainaugurować działalność klubu „Stacja Kultura”, które będzie interdyscyplinarnym miejscem spotkania wielu sztuk. To jednocześnie pierwszy przystanek tegorocznej Wiosny Jazzowej. W sobotę 29 kwietnia, na scenie pojawi się formacja The Lions. Wrocławska grupa to muzycy z ogromnym stażem i wyjątkowym bagażem doświadczeń. Sami o sobie mówią, że grają Jahzz, a przekładając to literalnie – fuzję jazzu, afro, funky i soulu. Partie instrumentów dętych, przenikają się z potężną sekcją i doskonałymi harmoniami wokalnymi.

Niedzielny koncert, to z kolei spotkanie z damami polskiego jazzu. Na początek Marta Zalewska i jej orkiestra – zespół wyjątkowych indywidualności polskiej sceny jazzowej oraz liderka, która komponuje, aranżuje, śpiewa i gra na wielu instrumentach. A jeśli dodam, że program koncertu to wykonana w całości słynna płyta zespołu Dżamble „Wołanie o słońce nad światem”, to trudno wyobrazić sobie piękniejszy początek festiwalu. Warto dodać, że całość na nowo zaaranżowała Marta Zalewska. Kiedy uleci już duch muzyczny Andrzeja Zauchy i Dżambli, na scenie Wiosny Jazzowej zamelduje się najsłynniejsza polska gwiazda jazzowej wokalistyki – Urszula Dudziak. Maestria wykonania, sceniczny luz, swing i spontaniczne call and response z publicznością, to cechy stałe wspaniałych koncertów Urszuli Dudziak. W programie jazzowa klasyka i rzecz jasna ponadczasowa Papaya.

1 maja, w poniedziałek, scenę Wiosny Jazzowej przejmują panowie. Na początek zespół Jarosława Michaluka, doskonałego basisty, kontrabasisty, kompozytora i aranżera, który przedstawi swój autorski repertuar. Całość nawiązuje do jazzowej klasyki, ale zawiera wiele elementów smooth, samby, bossanovy, a nawet ludowych korzeni. Grupa nagrywała m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim i ten repertuar także zostanie zaprezentowany publiczności. Finał natomiast należeć będzie do jednego z najlepszych wokalistów w Polsce, a jednocześnie postaci niezwykle sympatycznej, o wyjątkowej aurze i energii. Kuba Badach z zespołem to gwarancja wyjątkowej podróży przez „miasto jazz i okolice”. Klasyka polskiej piosenki, utwory Andrzeja Zauchy, piękne melodie i wspaniałe improwizacje, to znakomite zwieńczenie tegorocznego festiwalu.

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzeniektóre na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Po raz pierwszy została zorganizowana w maju 2004 roku. Festiwal oprócz współczesnych akcentów, od początku doskonale wpisuje się także w tradycję. Jazz w Zakopanem rozbrzmiewał bowiem już w latach 30. XX wieku.

Znakomici artyści, wspaniałe podhalańskie plenery i muzyka, która rozbrzmiewać będzie w stolicy Tatr.

A zatem, jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem. Zapraszamy!