Wiosna Jazzowa w Zakopanem już po raz kolejny zaprasza publiczność -miłośników jazzu na kolejną odsłonę naszego cyklicznego festiwalu. Dziś trudno jednoznacznie powiedzieć co jazzem jest, a co nim już nie jest. Ale przecież to właśnie jest najpiękniejsze, łączenie gatunków, swoisty eklektyzm, otwarcie na muzyczny świat, forma, która przestaje uwierać, a staje się jedynie punktem wyjścia do kolejnych poszukiwań muzycznych. Takich przykładów znajdziemy wiele podczas tegorocznej Wiosny Jazzowej w Zakopanem.
Na święto muzyki jazzowej zapraszają Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.PROLOG WIOSNY

Całość rozpocznie się w sobotę 29 kwietnia konferencją, a potem prologiem festiwalu. Podobnie jak w ubiegłym roku na Krupówkach rozpoczniemy wielkie muzyczne święto, a zaprezentuje się tam grupa The Lions. Muzycy grają od dwóch dekad, najpierw jako Lions Vibrations, a od niedawna pod skróconą nazwą. Kapitalny kolektyw, który swinguje i dodaje do tego szczyptę funky, afro i jazzu. Sami określają tę wybuchową mieszankę jako jahzz, bo i reggae i ska w ich występie nie zabraknie.


DZIEŃ PIERWSZY

Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim spotkanie ze wspaniałymi damami polskiej muzyki jazzowej i nie tylko. Ponadto, to u nas spotka się młodość z doświadczeniem, artystka, która bardzo mocno zaistniała, ale jednak wchodzi dopiero na muzyczne salony i niekwestionowana gwiazda, ba, legenda muzyki jazzowej. Na początek Marta Zalewska, zaprezentuje piosenki, które niegdyś wraz z Dżamblami śpiewał Andrzej Zaucha. Kolejnej gwiazdy właściwie nie trzeba przedstawiać. Jej głos to prawdziwy skarb narodowy – zna ją Ameryka i Skandynawia. Azja i południe Europy. Wreszcie Polska – to tu rozpoczęła swoją karierę od występów z Krzysztofem Komedą i nawet kiedy mieszkała poza granicami, zawsze chętnie wracała do Polski na koncerty, które cieszyły się ogromną popularnością. Współpraca z Michałem Urbaniakiem, Adamem Makowiczem, a potem z Bobbym McFerrinem, Stingiem czy Florą Purim stanowi o sile osobowości Urszuli Dudziak, bo oczywiście o niej mowa.


DZIEŃ DRUGI
Drugi dzień festiwalu to powrót do klasyki, jazzowy szarm, elegencja, nieśpieszne, misternie zagrane dźwięki i wspaniali instrumentaliści to Jarosław Michaluk Trio. Michaluk to od lat jeden z najważniejszych muzyków, ale także popularyzatorów jazzu polski wschodniej. Po krótkiej przerwie na scenie pojawi się Kuba Badach. Niektórzy od lat widzieli w nim naturalnego zastępcę Andrzeja Zauchy. Tym razem powrócimy do solowej twórczości tego artysty, bowiem Kuba Badach przedstawi właśnie jego utwory w swoich interpretacjach. Przypomnijmy, że wiele lat temu ukazała się bestsellerowa płyta „Obecny – Tribute to Andrzej Zaucha”.

DZIEŃ TRZECI – UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL
Wiosna Jazzowa to nie tylko prezentacja dorobku wspaniałych polskich wykonawców to także okazja, by obcować z muzyką zagraną przez zagranicznych artystów. Nasz festiwal od lat jest członkiem United Europe Jazz Festival, zrzeszających grupy państw wyszehradzkich. W tym roku po przerwie wracamy do grania z UEJF– trzeci dzień festiwalu to m.in. występ Adama Wendta, wybitnego saksofonisty, który od lat z wielkim powodzeniem nagrywa solowe płyty, a niegdyś współtworzył m.in. legendarny Young Power, grał w słynnym Alex Band, a także z Walk Away i Urszulą Dudziak. Podczas koncertu muzyk zaprezentuje nagrania ze swoje ostatniej, świetnie przyjętej płyty „My Choice”. Potem słowacka inwazja nie tylko jazzowa czyli trio Darkness Positive z bardzo nowoczesnym podejściem do muzyki synkopowanej, a na koniec prawdziwa legenda jazzowa wschodniej Europy – Martin Kratochvil, czeski muzyk, kompozytor, pianista, wielka postać, która stworzyła legendarny band Jazz Q, który mimo zmian w składzie gra od lat i prezentuje wyborne fusion. Dodajmy, że płyty Jazz Q są w Polsce wznawiane od lat i ta muzyka cieszy się ogromnym wzięciem równieżmłodszej publiczności. Wspaniały akcent na koniec trzeciego dnia i także finał całej Wiosny Jazzowej 2023.


WIOSNA I ZAKOPANE NA RADIOWEJ ANTENIE
Warto dodać, że partnerem Wiosny Jazzowej – już po raz kolejny – jest Program 1 Polskiego Radia. Popularna Jedynka nadawać będzie wprost ze swojego studia festiwalowego, będą relacje, ale i całe audycje wprost z Zakopanego. Wspaniali goście i wyborna muzyka, przez wszystkie dni festiwalu Jedynka będzie obecna i w mieście i na antenie, a wszystko przekazywać będą muzyczni dziennikarze Programu 1: Paweł Sztompke i Marcin Kusy.


ZAKOPANE – JAZZ, STREET, SLOW,FOOD
Jazz to także przestrzeń miasta z jego ulicami, placami.
W tym roku prócz Muzycznych Przystanków – rozbrzmiewających muzyką, mamy jeszcze jedną atrakcję. Wydarzenie kulinarne, które idealnie wpisuje się w muzyczne szlaki majówkowe. Na Placu Niepodległości w trakcie Wiosny Jazzowej spotkamy się w strefie gdzie promowany będzie street food oraz jedzenie w duchu „slow”. W wydarzeniu udział wezmą food trucki z całej Polski, które dobierane były pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu. Zabierając uczestników tak jak muzyka jazzowa w kulinarną podróż dookoła świata.

JEŚLI JAZZ NA SZCZYTACH, TO TYLKO W ZAKOPANEM.
Warto już od soboty 29 kwietnia przekonać się o tym osobiście, bowiem przez całą majówkę w naszym mieście rozbrzmiewać będzie wspaniała muzyka. Festiwal oraz dodatkowe jego dodatkowe atrakcje jak zwykle – mamy nadzieje, stanowić będą pretekst do licznych spotkań i odwiedziny na Skalnym Podhalu.
Wyjątkowe plenery, muzyka, kulinarna podróż czy trzeba czegoś więcej?
Pamiętajmy, kulturalne, dobre eMOCje tylko w Zakopanem! Zapraszamy!