1 MAJA, GODZ. 18:00

Teatr Stanisława Ignacego Witkiewicza, ul. Chramcówki 15
BILETY WSTĘPU

Wieczorem w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza rozpocznie się drugi dzień festiwalu i od początku będzie to także ukłon w stronę wybornych, przedwojennych orkiestr jazzowych grających wtedy m.in. w Zakopanem. Młynarski Masecki Jazz Band to jako żywo łącznik między nowoczesnym XXI wiekim, a tym co działo się 100 lat wcześniej. Szarm, szlachetność, elegancja, wspaniałe melodyjne tematy, a przy tym genialna gra liderów i całego zespołu.

Muzyczna „podróż w czasie” ze szlagierami: How Do You Do Mr. Brown?, Czy wiesz mała miss?, Jadzia i słynnym Nikodemem.

Legendarny głos, swing, ale także dowcip i tzw. oko puszczone do publiczności – oto zjawiskowy finał drugiego dnia festiwalu.

JAZZ-BAND MŁYNARSKI-MASECKI to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat XX-stych ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak: Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. Druga Wojna Światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres “prosperity” młodego polskiego show biznesu, ale nie bezpowrotnie!

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Jazz Band Młynarski – Masecki:

Jan Emil Młynarski – śpiew, mandolina
Marcin Masecki – pianino, aranżer, dyrektor muzyczny
Marcin Markowicz – skrzypce
Tomasz Duda – saksofon
Jarosław Bothur – saksofon
Michał Fetler – saksofon
Maurycy Idzikowski – trąbka
Tomasz Dworakowski – puzon
Piotr Wróbel – suzafon
Jerzy Rogiewicz – perkusja