W 2016 roku dzięki wygranej w konkursie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Marta zadebiutowała z autorską piosenką 'Skrzydła' na 53.KFPP w Opolu. 

Jesienią 2018 roku Marta została laureatką konkursu Czwórki Polskiego Radia: „Wydaj płytę z Będzie Głośno". Dzięki wygranej, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się jej debiutancki, autorski album – „Marta Zalewska". Utwór "No Worries" pochodzący z tego albumu stał się flagowym singlem promującym audioserial "Czarne Źródło" wydany przez Audiotekę w 2019 roku. Marta jest laureatką konkursu "Męskie Granie Young" dzięki któremu wystąpiła na 10-tej, jubileuszowej trasie Męskie Granie 2019. We wrześniu 2019 razem z zespołem wystąpiła na jednym z największych festiwali muzycznych w Skandynawii - Live At Heart w Szwecji. Decyzją kanadyjskiego jury, Marta wraz z zespołem zakwalifikowała się jako jedna z 10 artystów reprezentujących Polskę na Canadian Music Week 2020.W sierpniu 2021 objęła kierownictwo muzyczne nad jubileuszowym koncertem z okazji 50-lecia wydania jedynej płyty długogrającej zespołu Dżamble - "Wołanie o słońce nad światem". Wraz ze swoim dziesięcioosobowym zespołem Marta Zalewska Orchestra, w Studiu Koncertowym im.W.Lutosławskiego, Marta przypomniała utwory legendarnej grupy w swoich autorskich aranżacjach, śpiewając i grając na gitarze basowej. W kwietniu 2022 ukazał się podwójny album z zapisem tego koncertu oraz archiwalnymi, wcześniej niepublikowanymi nagraniami zespołu Dżamble, wydany w ramach cyklu radiowej Dwójki "JAZZ.PL". 

W czerwcu premierę na Scenie Alternatywnej KFPP w Opolu miał miejsce najnowszy projekt Marty „Mickiewicz/Zalewska" w którym artystka sięgnęła po teksty Adama Mickiewicza i skomponowała do  nich muzykę. W sierpniu br. Marta wystąpiła obejmując kierownictwo muzyczne na uroczystym koncercie w Wilnie w którym do swojego Mickiewiczowskiego projektu zaprosiła artystów z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Koncert ten został nagrodzony na tegorocznej Gali Festiwalu Kultury Narodowej w TVP .

Ostatnim ważnym wydarzeniem jest ukazanie się kolejnego krążka autorskiego o tytule „Jestem".