30 KWIETNIA, GODZ. 18:00

Teatr Stanisława Ignacego Witkiewicza,
ul. Chramcówki 15
BILETY WSTĘPU


Na początek scena w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, publiczność powita i rozgrzeje gość z Opola – Magdalena Krzemień. Potem oklaskiwać będziemy niezwykły duet gitarzystów – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Z jednej strony maestria, szlachetność, wirtuozeria, a z drugiej wybitne filmowe i serialowe tematy skomponowane niegdyś m.in. przez Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Stańki czy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza – Lalka, Pożegnanie z Marią czy Wojna Domowa w ich interpretacji, to prawdziwe cuda.


Jazz Band Napiórkowski – Lesicki

Okładkę płyty „Celuloid” wirtuozów jazzowej gitary Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego zdobi kadr z filmu „Prawo i pięść”: to Gustaw Holoubek w jednej ze swoich najsłynniejszych ról, jako „szeryf” na opanowanym przez szabrowników polskim Dzikim Zachodzie. Postać wyrazista i liryczna. Ten rodzaj męskości, który narzucił ton muzyce z „Celuloidu”. Album gitarzystów to hołd dla najpiękniejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki filmowej. Zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów jeszcze nigdy nie brzmiały tak szlachetnie.

Płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYK w kategorii Jazzowy Album Roku 2015. Marek Napiórkowski i Artur Lesicki – czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa – po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza.

Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celuloid”. „Celuloid” – choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno- białej – skrzy się kolorami.

Większość partii zostało zarejestrowanych w całości na żywo z użyciem gitar akustycznych i klasycznych, zbudowanych przez najlepszych lutników na świecie. W nagraniach słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango i gitar elektrycznych. „Duet Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego to nagranie absolutnie niezwykłe. (…) To dwu gitarzystów, którym udało się stworzyć rodzaj pojedynczego instrumentu, muzycznego zespolenia osiągalnego dla największych mistrzów”.