W sierpniu br. minęło 5 lat od otwarcia kolejnej jednostki Zakopiańskiego Centrum Kultury - Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. 20 października symbolicznie podsumowaliśmy ten okres wytężonej pracy. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podkreślił, że spotkanie odbywa się w ramach obchodów 90-lecia praw miejskich Zakopanego, a Czerwony Dwór stał się nową, dynamicznie działającą placówką na kulturalnej mapie naszego miasta. Zarówno burmistrz, jak i przewodnicząca komisji kultury Lucyna Galica-Jurecka oraz przewodniczący komisji rewizyjnej Karol Konarski podkreślali wyjątkowość miejsca, 120-letniej willi, która przeszła gruntowny remont konserwatorski i stała się przystanią dla twórców ludowych i nieprofesjonalnych. Burmistrz z radnymi podziękowali pracownikom Czerwonego Dworu oraz licznie przybyłym na spotkanie twórcom.

Małgorzata Wnuk podziękowała wszystkim współpracownikom i przedstawiła pokrótce zrealizowane zadania podkreślając, że mimo okresu pandemii Czerwony Dwór odwiedziło już ponad 80 tysięcy osób. W ciągu pięciu lat pokazano blisko 40 wystaw, zorganizowano 45 wieczorów w Czerwonym Dworze, różnorodne warsztaty twórczości ludowej i rzemiosła artystycznego. Zorganizowano trzy konkursy ogólnopolskie dla osób malujących na szkle i rzeźbiących w drewnie. Decyzją burmistrza Leszka Doruli kolejne konkursy będą nosić imię Eweliny Pęksowej, której 100. rocznica urodzin przypadła na październik 2023 roku.

Działalność Centrum Kultury Rodzimej wykroczyła poza Zakopane. Niektóre wystawy były prezentowane w Instytucie Polskim oraz w Domu Polskim w Budapeszcie, a stała kolekcja malarstwa na szkle we Francji, w zaprzyjaźnionym mieście Saint-Die-des-Vosges. W roku 2023 współorganizowano Wystawę Rzemiosła Artystycznego na Jasnej Górze w Częstochowie, prezentując dzieła 17 twórców Podhala.

Podczas prezentacji osiągnięć (prezentacja przygotowana przez Paulinę Peciak) omówiono także działalność wydawniczą Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydano cztery albumy dokumentujące zakopiańskie malarstwo na szkle. Wszystkim wystawom towarzyszyły także katalogi.

Łączna kwota dotacji w latach 2018-2023 pozyskana na cele merytoryczne wyniosła 178.000 zł.

W czerwcu 2020 kapituła „Marki Tatrzańskiej” doceniła działalność „Czerwonego Dworu” przyznając „Markę Tatrzańską” za rok 2019.

Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili na jubileuszowy tort ufundowany przez Geotermię Podhalańską, a rozmowom kuluarowym nie było końca. 


Małgorzata Wnuk