Tegoroczna, wyjątkowa 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej wybrzmiewała w Zakopiańskich świątyniach i instytucjach kultury przez ponad miesiąc. Wyjątkowa, bo po raz pierwszy Festiwal otrzymał Patrona, a został nim Wacław Geiger-- kompozytor, pedagog i dyrygent, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. Organizatorem festiwalu jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury

Festiwal rozpoczął się pod koniec lipca i trwał do 13-go sierpnia, w szerokim repertuarze przedstawiając słuchaczom piękne brzmienia organowe, kameralne i partie operowe. Przez ten czas Zakopiańskie świątynie i instytucje kultury wypełniały się niezwykłymi brzmieniami poruszając zainteresowanych słuchaczy.

Projekt liczył 8 koncertów odbywających się w 4 Zakopiańskich świątyniach i 2 instytucjach kultury.
Publiczność zachwycona wybitnymi brzmieniami prezentowanymi przez wirtuozów instrumentalnych i wokalistki operowe, nagradzała artystów gorącymi oklaskami, doceniając wysoki poziom festiwalu.

Wydarzenie ukazało jak przepiękną i wzruszającą muzykę można wykonać przy pomocy dobrze wszystkim znanych i rozpoznawanych organów kościelnych. Były to z pewnością nietypowe występy dla przeciętnych słuchaczy i jednocześnie całkiem zwyczajne dla stałych bywalców koncertów organowych w świątyniach.

Wakacyjne weekendy w Zakopanem na przełomie lipca i sierpnia stały się docelowym punktem dla fanów muzyki poważnej.

Koncert który zainaugurował Festiwal obył się w piątek, 22 lipca w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Na organach zagrało małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie, a wydarzenie dopełnił śpiew Magdaleny Kulig.

Festiwal zamknął koncert finałowy zatytułowany „TOTUS TUUS”, który odbył się w Kościele Świętego Krzyża. Na organach zagrał Filip Presseisen z Krakowa wraz z zespołem proMODERN z Warszawy.


Wydarzenie zorganizowali Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Dziękujemy patronom medialnym za wsparcie: Program Pierwszy Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP3 Kraków, Grupa Polska Press, Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki Niedziela, Podhale24, Góral Info, Serwis Informacyjny Watra, Tygodnik Podhalański, 24tp.pl, Małopolska Online, Podhale Region, Kultura Podhala, Nowy Targ24.pl