Zespół Malawski Trio powstał w 2011 roku ze wspólnej inicjatywy muzyków – wykładowców Akademii Muzycznej w Krakowie. Pianista Sławomir Cierpik i wiolonczelistka Barbara Łypik-Sobaniec współpracują ze sobą od 1995 roku. Ich wspólny dorobek obejmują dziesiątki koncertów na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Niemcy, Dania, Belgia, Czechy). Obszerny repertuar przeznaczony na trio fortepianowe obejmuje dzieła klasyków (Haydn, Mozart , Beethoven) poprzez muzykę romantyczną(Schubert, Mendelssohn, Brahms, Bruch, Chopin, Czajkowski) aż po wiek XX(Rachmaninow, Szostakowicz, Bloch, Panufnik) i muzykę najnowszą.

W 2011 roku, idea propagowania kameralnej muzyki polskiej dała początek nowej formacji artystycznej. Do zespołu dołączył przedstawiciel młodego pokolenia polskiej wiolinistyki - Maciej Lulek. Skrzypek, który na co dzień prowadzi jako koncertmistrz orkiestrę kameralną Sinfonietta Cracovia ma za sobą wieloletnie doświadczenia na polu muzyki kameralnej. Współpracując z wieloma zespołami ( m.in. kwintetem Piazzoforte nagrodzonym statuetką Fryderyk w 2006 roku) występował wielokrotnie w kraju i za granicą (Europa, Ameryka Płn. i Płd., Japonia, Katar, Kuwejt).

Malawski Trio wykonuje różnorodny repertuar lecz szczególne miejsce zajmują utwory kompozytorów polskich jak Chopin, Malawski, Dobrzyński, Różycki, Panufnik, Walaciński, Chyrzyński czy Kulenty. W 2018 roku Trio dokonało prawykonania światowego „Sonaty listopadowej” Mateusza Bienia napisanego specjalnie dla zespołu.

W roku 2021 powstał kolejny utwór Jarka Płonki washed out, dedykowany zespołowi, którego prawykonanie światowe odbyło się w marcu na Akademii Muzycznej w Krakowie.