Siła Korzeni – wyjątkowy koncert i nagrody
Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu jest koncert „Siła Korzeni”, który od czterech lat hołduje regionalnym tradycjom Podhala. W tym roku po raz kolejny na festiwalowych deskach zaprezentowali się muzycy, którzy poprzez autentyczną lub inspirowaną ludowością muzykę przekazują pielęgnowane przywiązanie do tradycji. Z koncertem nierozerwalnie łączy się nagroda o tej samej nazwie - „Siła Korzeni”, przyznawana przez Burmistrza Miasta Zakopane i dedykowana tym, którzy kultywują i promują dziedzictwo kulturowe Podhala. Na ten fakt zwraca szczególną uwagę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stąd obecność na Festiwalu Pani Doroty Ząbkowskiej, która od początku swojej pracy zawodowej zajmuje się działaniami związanymi z upowszechnianiem, promocją oraz rozwojem kultury ludowej.
Laureatami „Siły Korzeni” w 2024 roku zostali: Michał Gąsienica Szostak, Jan Karpiel Bułecka, Bogumiła i Andrzej Dańko, Joanna i Wojciech Łackowie.
Nagrodę i spinki góralskie autorstwa Janusza Koniecznego wręczali na scenie burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, zastępca burmistrza Iwona Grzebyk-Dulak i przewodniczący Komisji Kultury Jerzy Jędrysiak. Burmistrz gratulując laureatom podkreślał ich wyjątkowość ze szczególnym uwzględnieniem wyróżnionych w tym roku po raz pierwszy rodzin góralskich z najmłodszym uczestnikiem koncertu Antosiem Dańko, któremu od najmłodszych lat wpajana jest miłość do Skalnego Podhala i jego wartości.
Michał Gąsienica-Szostak to artysta rzeźbiarz, malarz, medalier wywodzący się ze znanej zakopiańskiej rodziny snycerzy, artystów, malarzy i rzeźbiarzy. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jest autorem projektu obecnego herbu Zakopanego. Wychowany w tradycji, żyje i tworzy u stóp Giewontu, przekazując swoje widzenie świata odbiorcom sztuki, ale także synowi Karolowi, kontynuującemu twórczą drogę rodziny Gąsieniców-Szostaków. W jego twórczości i życiowej postawie stale obecne są umiłowanie dziedzictwa i piękna, miłość do gór, Zakopanego i Polski.
JAN KARPIEL BUŁECKA to znany wszystkim muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt - orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego. Uznawany za najbardziej wszechstronnego artystę współczesnego Podhala, wybitnego znawcę góralskiej i karpackiej muzyki i tradycji. Multiinstrumentalista, wirtuoz gry na skrzypcach oraz instrumentach pasterskich regionu Podhala, jest budowniczym tych instrumentów, przywracał je podhalańskiej tradycji. Jest założycielem i prymistą kapeli „Zakopiany" uhonorowanej w 2000 r. Nagrodą Oskara Kolberga, inicjatorem i współorganizatorem takich imprez muzycznych jak "Muzykanckie Zaduski", "Dudaskie Ostatki" czy "Muzyka łuku Karpat".
Bogumiła Dańko jest absolwentką Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, gdzie poznała techniki haftu, tkactwa, koronki klockowej, dziewiarstwa. Swoim talentem i umiejętnościami wzbogaca pracę męża Andrzeja poprzez wykonywanie najdrobniejszych zdobień na góralskich parzenicach. Każdy element ubrania, choć nawiązujący do tradycyjnego wzornictwa, jest autorskim projektem utalentowanego małżeństwa. Pani Bogumiła jest też znakomitą basistką, wspaniale śpiewa i tańczy, angażuje się w promocję folkloruna terenie Podhala i całej Polski. Andrzej Dańko z poszanowaniem tradycji tworzy własne wzory i przenosi je na góralskie portki. Ubrania przez niego wykonane są niezwykle cenione wśród mieszkańców Podhala przede wszystkim za oryginalność wzorów, doskonały krój i perfekcyjne wykonanie. Jest również znakomitym muzykantem, pytacem
i tancerzem. Andrzej i Bogumiła Dańko są ludźmi o wielkim umiłowaniu dziedzictwa i swoich korzeni. Prowadzą życie typowe dla góralskich rodów, z poszanowaniem dorocznych zwyczajów i obrzędów, zachowując dziedzictwo ojców. Wraz z dziadkiem Florianem Walkoszem i synem Antonim tworząrodzinną muzykę góralską, którą mieliśmy okazję posłuchać podczas pierwszego koncertu „Siła Korzeni” na scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w roku 2021.
Joanna Łacek - skupiona na swoim regionie i jego bogatej ornamentyce, komponuje własne podhalańskie wzory lub korzysta z pokaźnego archiwum odziedziczonego po dziadkach, jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wojciech Łacek jest artystą wszechstronnym. Oprócz prac w drewnie i polichromii naściennych tworzy murale, rysunki, akwarele, obrazy na szkle i olejne na płótnie, nieobce mu są też ceramika, rzeźba w kamieniu, witraż czy odlewy w brązie. Pan Wojciech jest także wieloletnim projektantem i wykonawcą ciupag będących nagrodami głównymi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem, mocno przywiązanym do tradycyjnej kultury Podhala. Artyści podkreślają, że kochają to, co robią, ich twórczość wynika z ich sposobu życia, jest naturalna i niewymuszona. Dopełniają się wzajemnie jako osoby twórcze, także wspólnie prezentując rękodzieło na wystawach zbiorowych, indywidualnych, a także podczas plenerów.
Po wręczeniu nagród rozpoczął się koncert „Muzyki Karpat”, podczas którego również nie zabrakło wzruszeń, a to za sprawą jubileuszu 45-lecia istnienia Zespołu Góralskiego „Hamernik” założonego w 1979 r. przez Annę i Kazimierza Lassaków, działającego pod patronatem Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Członkami zespołu są osoby pochodzące z Podhala zamieszkałe w Krakowie oraz Krakowianie rozmiłowani w folklorze podhalańskim, co wyraźnie wybrzmiało z festiwalowej sceny. Po emocjonującym występie zespołu „Hamernik” na scenie zameldowała się Muzyka Rodzinna Karola Simka z Suchej Góry na Słowacji, a także muzyka ze Zdziaru.
Ostatnim akcentem przedostatniego dnia 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich było spotkanie na wspólnej scenie Festiwalowej Rodziny, czyli dawnych i obecnych konferansjerów i dyrektorów Festiwalu, których połączyły trudy i radości organizacji kolejnych edycji tego największego święta pod Giewontem. Jak pokazała wspólna zabawa, śpiew i taniec na festiwalowej scenie i daleko poza nią nasz Festiwal wzbudza tylko dobre emocje i niech trwa wiecznie!
Więcej informacji na:
www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
FB: @MFFZGZakopane
IG: festiwal_folkloru_zakopane
YT: https://www.youtube.com/results?search_query=mffzg
Organizatorami 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.
Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI
Partnerami wydarzenia są: NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO - INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, MAŁOPOLSKIE CENTRUM KULTURY SOKÓŁ W NOWYM SĄCZU - INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, UNIWERSYTET PAPIESKI JANA PAWŁA II W KRAKOWIE, UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI W KRAKOWIE, ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE, LILOU, POLSKIE TATRY S.A., RESTAURACJA GWARNO, SPOŁEM ZAKOPANE, BACHLEDKA SKI & SUN.
Patronami Medialni są: POLSKIE RADIO, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, POLSKA PRESS GRUPA, GAZETA KRAKOWSKA, DZIENNIK POLSKI, KULTURA WSI, KWARTALNIK TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO TATRY, GOŚĆ NIEDZIELNY, TYGODNIK NIEDZIELA, PISMO FOLKOWE, TYGODNIK PODHALAŃSKI, GÓRAL INFO, KULTURA PODHALA, MAŁOPOLSKA ONLINE, PODHALE 24, ZAKOPIEC INFO