Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich na scenie zaprezentują się gospodarze: Zespół Góralski im. Klimka Bachledy oraz Parafialny Zespół "Giewont". Zespoły otworzą koncert inauguracyjny, a także będzie można ich zobaczyć na czele barwnego korowodu, który przejdzie ulicami miasta. Członkowie obu zespołów będą także zaangażowani w oprawę góralską uroczystej Mszy Świętej w Kościele Świętego Krzyża.
Zespół "Klimki" powstał w 1952 roku przy zakopiańskiej „Cepelii”. W 1957 roku, po reaktywacji Związku Podhalan, przeszedł pod jego opiekę i działa przy Związku do dziś. Zespół zrzesza młodzież i dorosłych, którym kultura góralska, autentyczny śpiew, taniec, muzyka, gwara, leżą bardzo na sercu. Od ponad pół wieku pielęgnuje tradycje, które w regionie Podhala są ciągle żywe. Dorobek artystyczny zespołu to programy i przestawienia oparte na tradycjach podhalańskich, m.in. programy: Na hali, Zaloty, Wesele góralskie, Jasełka. Członkowie zespołu udzielali się jako aktorzy w sztukach napisanych przez Juliana Reimschussela, a w latach 60-tych i 90-tych XX wieku opracowali jedyną w tamtym czasie operę góralską pt. Jadwisia spod regli, która weszła w kanon góralskiej sztuki. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu Miasta Zakopane, przygotowując oprawę artystyczną wydarzeń organizowanych przez Miasto. Od kilku lat uświetnia również oprawę Mszy Św. w Starym Kościółku na Pęksowym Brzyzku oraz Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Szeroka działalność edukacyjna Zespołu obejmuje także lekcje o regionie Podhala. „Klimki” uczestniczą w wielu przeglądach i konkursach, zdobywając niejednokrotnie główne nagrody, często koncertują na cele charytatywne. Członkowie zespołu mieli także okazję odwiedzić piękne zakątki Polski i Europy, a w latach 70-tych koncertowali w Ameryce Północnej. Kierownikiem zespołu jest Zofia Kubiniec-Stanuch.
Parafialny Regionalny Zespół Giewont
Parafialny Regionalny Zespół Giewont powstał w 1981 roku. Założycielem i kierownikiem zespołu był ksiądz Jan Kowalik CM, proboszcz parafii na Olczy w Zakopanem, obecnie Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Ponieważ zespół powstał i działał pod patronatem parafii prowadzonej przez księży misjonarzy od początku koncertował w miejscach działalności księży m.in. w Krakowie, w Warszawie, we Wrocławiu. Występowałtakże za granicą: we Francji, Austrii, Niemczech, Włoszech, Bułgarii, Turcji oraz na Węgrzech i Słowacji. 19 czerwca 1985 roku zespół miał zaszczyt wystąpić dla Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie, a następnie uczestniczyć w prywatnej audiencji. Po 30 latach od tego wydarzenia zespół ponownie wystąpił na placu św. Piotra grając dla Ojca Świętego Franciszka. Na przestrzeni lat „Giewont” uczestniczył w wielu festiwalach i konkursach m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci w Sofii (Bułgaria) oraz w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Izmir – Foça (Turcja). W latach 2000, 2015 i 2016 zespół był gospodarzem MFFZG w Zakopanem, a od 2017r. współgospodarzy razem z zespołem im. Klimka Bachledy. Jest laureatem licznych nagród za taniec i śpiew góralski. W 2016 roku zespół wytańczył brązową juhaską ciupagę na Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, a w 2017 roku zdobył srebrną ciupagę w kategorii zespołów autentycznych na 49.MFFZGw Zakopanem. Obecnie zespół prowadzą: Maria Kukuc-Frączysta, Tomasz Galica oraz Katarzyna Stachoń-Groblowy. „Giewont” liczy ok. 30 członków.