55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbędzie się w dniach 16 – 22 sierpnia 2024r. Ten największy festiwal organizowany w Zakopanem związany jest z kulturą ludową, która jest siłą i ostoją naszego regionu. Dziedzictwo, kultura rodzima ifolklor gór co roku od ponad pięćdziesięciu lat zachęcają do przyjazdu licznych gości spragnionych kon­taktu z tradycją, kultywowaną tutaj pieczołowicie z pokolenia na pokolenie.

W drugiej połowie sierpnia turystyczna stolica Polski, dzięki organizatorom wydarzenia Miastu Zakopane i Zakopiańskiemu Centrum Kultury przemieni się w pełną muzyki, tańca i śpiewu europejską, kolorową stolicę tradycyjnego folkloru. Nie sposób w tych dniach choć na chwilę nie zajrzeć do Zakopanego.


Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to inicjatywa sięgająca do źródeł kultury ludowej i odwołująca się do lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata. Przez ponad 50 minionych lat w prestiżowej imprezie folklorystycznej uczestniczyło blisko 700 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny folklor oraz zapomniane obrzędy, które są fascynującym doświadczeniem dla tłumów turystów. Program tegorocznego Festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata i Polski, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących.


Konkurs o „Złote ciupagi”
Głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne
i Brązowe Ciupagi, przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Podczas zmagań zobaczymy występy zespołów prezentują­cych góralski folklor zBurundi, Węgier, Turcji, Serbii, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Indonezji, Kosova, Rumunii Słowenii i Polski.

Oceniać je będzie międzynarodowe Jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. Przedstawiciele wszystkich grup wezmą udział także w zmaganiach o Sabałowe Gęśle oraz Zbyrcoki w ramach Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instru­mentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki. Na scenie podczas koncertu „Mali Górale” zobaczymy również zespoły dziecięce - laureatów XIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce.

Atrakcyjny program festiwalowy, pełen wydarzeń towarzyszących
Program tegorocznego Festiwalu wypełniają prócz występów zespołów regionalnych z całego świata i licznych koncertów, imprezy i atrakcje towarzyszących m.in.: Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, warsztaty sztuki ludowej czy animacje dla najmłodszych.

Gospodarzami Festiwalu będą: Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy i Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” z Olczy.

Całe wydarzenie odbywa się na głównej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej i Górnej Równi Krupowej.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Wydarzenie dofinansowanoze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Partnerem Głównym festiwalu jest Województwo Małopolskie.
Partner wydarzeni został również Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi.