Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha

Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha został założony w 1963 r. w Brennej przez Józefa Macha. Prezentuje folklor Śląska Cieszyńskiego. Podczas swojej wieloletniej działalności zespół koncertował w kraju i za granicą. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, takich jak Brązowe, Srebrne i Złote Żywieckie Serca na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Brązową, Srebrną i Złotą Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W 2013 r. został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. Obecnie kierowniczką zespołu jest wnuczka założyciela – Barbara Haltof.

Na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem Zespół „Brenna” wystąpi w kategorii zespołów tradycyjnych, z programem pt. „Przy łognisku na polanie piyrszego maja”.

W tradycję górali breńskich wpisało się zwyczajowe palenie ognisk na 1 maja. Ten element tutejszej kultury ludowej stworzył podstawy do wspólnego spędzania czasu mieszkańców przy organizowanych ogniskach, tworząc i potwierdzając silną więź społeczną i potrzebę wspólnej muzyki, tj. zabawy. Wpisuje się on w sferę obyczajowości wypełnioną tańcem, muzyką, śpiewem. Na polanę przychodzili wszyscy, krewni, sąsiedzi, znajomi, także muzykanci, którym w tym dniu nie płacono za muzykę. Przychodzili z serca, aby się spotkać i dla swoich sąsiadów i krewnych zagrać.

W pierwszej części widowiska zagra kapela w archaicznym składzie: gajdy, skrzypce, przy której tańczono między innymi archaiczny taniec owięziok. W drugiej części zagra kapela dęta, która w Brennej wpisuje się już w ponad stuletnią tradycję i która zawsze, po obejściu domów, przy których postawiono w nocy 30 kwietnia moja, przychodziła na spotkanie przy ognisku i również za darmo, z serca przygrywała swoim sąsiadom, krewnym i znajomym do tańca. Istotny jest w tym widowisku element więziotwórczy, zilustrowany wspólnym tańcem i muzyką.

Na scenie zobaczymy tradycyjne tańce górali breńskich; przy gajdach: wspomniany już owięziok, czworok, a przy kapeli dętej: kociczka, koziorajki, gąsior, żabniok, wrona, debołek, szóstka, jawornicki, świniok. Zespół występuje w tradycyjnych, góralskich strojach, które cechuje duża archaiczność.