ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY MADARA, BUŁGARIA

Zespół folklorystyczny „Madara” rozpoczął swoją działalność ponad 60 lat temu w dużym mieście Szumen w północno-wschodniej Bułgarii. Do dnia dzisiejszego zespół jest obecny w Bułgarii i wielu innych krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki.

Formacja folklorystyczna składa się z solistów, chóru, orkiestry i grupy tanecznej. W syntezie dźwiękowych odcieni, unikalnych rytmów, pełnych wdzięku ruchów i żywiołowej sztuki artystycznej zespół podporządkowany jest bujnej wyobraźni i dzikiemu, gwałtownemu temperamentowi przepełnionemu urzekającym pięknem i duchem.

Repertuar, muzyczny i taneczny, dotyczy tematów i stylistyki najbogatszych regionów folklorystycznych Bułgarii, co czyni go narodowym.

Dla zespołu pracują najwybitniejsi choreografowie i kompozytorzy, tacy jak prof. dr N. Kaufman, prof. K. Stefanov, I. Vulev, prof. K. Dzhenev, akademik M. Goleminov, czytelnik M. Vasilev, M. Koutev, T. Bekirski, G. Hristov, a także sami dyrektorzy artystyczni.

Fascynacja sceniczna zespołu wiąże się również z ogromnym wkładem różnych wspaniałych kostiumów narodowych ze wszystkich regionów folklorystycznych Bułgarii.

Zespół „Madara” jest laureatem najbardziej prestiżowego orderu za osiągnięcia w dziedzinie kultury "Świętego Kiriła i Metodii" - pierwszej klasy. Jest laureatem Trzeciego, Czwartego, Piątego, Szóstego i Ósmego Festiwalu Republikańskiego, a także posiadaczem wielu złotych medali. Jest zdobywcą nagród specjalnych na Karnawale Kwiatów w Debretsen na Węgrzech, na Festiwalu Bałkańskim w Ohrid w Macedonii, glównej nagrody na konkursie w Kartagen w Tunezji, głównej nagrody na konkursie w Chateauneuf de Foy we Francji i in.

Trasy koncertowe odbyły się na Węgrzech, w Grecji, Polsce, Macedonii, Niemczech, Rosji, Ukrainie, Iraku, Tunezji, Francji, Ekwadorze, Kanadzie, Finlandii, Szwecji, USA, Hiszpanii, Turcji i innych krajach.

Wiele nagrań zostało zrealizowanych w Bułgarskiej Telewizji Narodowej, Bułgarskim Radiu Narodowym, a także na długogrających płytach stereo, kasetach audio, płytach CD i DVD.

Od stycznia 2011 roku dyrektorem artystycznym jest Aneta Mutafchieva, młoda i utalentowana specjalistka od folkloru. Jest ona córką poprzedniego dyrektora, mistrza Assena Mutaftchieva. Pan Mutaftchiev otrzymał specjalny Dyplom i Medal w dowód światowego uznania za wyjątkowe zasługi jako muzyk-pedagog, kompozytor i dyrygent nominowany i włączony do światowej encyklopedii „2000 wybitny muzyk XX wieku” wydany przez Międzynarodowe Centrum Biograficzne, Cambridge - Anglia. W 2010 roku otrzymał nagrodę „Oscar del folklore” na Sycylii we Włoszech. Choreografem zespołu jest Boris Ivanov, a koncertmistrzem Stoyan Alexandov.

Zespół folklorystyczny „Madara” to autorytatywna formacja o zdecydowanie wiodącym miejscu w bułgarskiej kulturze narodowej. Żarliwie, z taką samą godnością, broni swojej wspaniałej międzynarodowej obecności na całym świecie w czterech głównych punktach.

Zespół folklorystyczny „Madara” składa się z chóru, orkiestry i grupy tanecznej. Repertuar - muzyczny i taneczny, dotyczy tematów i stylistyki najbogatszych regionów folklorystycznych w Bułgarii, co czyni go narodowym.Fascynacja sceniczna zespołu wiąże się również z ogromnym wkładem różnych wspaniałych strojów narodowych ze wszystkich regionów folklorystycznych Bułgarii.

Program koncertu może składać się z różnych części - orkiestry, śpiewaków solowych, duetów, trio, kwartetów i chóru w niezmierzonych melodiach. W odniesieniu do występu tanecznego może być również skomponowany z grup lub o dużej długości z różnymi kontynuacjami. Każdy taniec ma specjalny strój narodowy. Każdego roku repertuar jest odnawiany, a zespół zyskuje nowy, aktualny i oryginalny kształt wykonawczy. Do repertuaru chóru należy ponad 20 piosenek zagranicznych, które zawsze mile zaskakują publiczność.