53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
19-26 sierpnia 2022


PROGRAM

19 sierpnia, piątek

godz. 10:30 Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki,
Górna Rówień Krupowa

godz. 15:00 Konferencja prasowa
Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

godz. 16:00 otwarcie wystawy Jerzego Kosiuczenki
Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

godz. 16:30 promocja książek Józefa Pitonia „Moja dziedzina” i „Ku jesieni” oraz
posiady z muzyką góralską
Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

godz. 18:00 premiera filmu „Niespokojny duch Józefa Pitonia”
wioska Festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 19:30 Szalone skrzypce i muzyka świata „W krainie Barona Cygańskiego” – Roby Lakatos Koncert na Folkową Nutę cz. I
wioska Festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

20 sierpnia, sobota

godz. 09:00 występ Młodzieżowego ZespołuStryjanoczka”
Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

godz. 09:15 Konferencja naukowa „Macierzyństwo i rola kobiety w ognisku domowym”
Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

godz. 15:00 Orszak weselny. Parada z Placu Niepodległości do wioski festiwalowej

godz. 16:00 Tradycyjne wesele góralskie w wykonaniu zespołu „Zbójnicek”
wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 17:00 otwarcie plenerowej pokonkursowej wystawy fotografii „Żywioł Folkloru 2021”

wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 18:00 Hajda Banda - Laureaci Nowej Tradycji

godz. 19:30 „Duch Gór” Trebunie – Tutki i Quintet Urmuli - Koncert na Folkową Nutę cz. II

wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

21 sierpnia, niedziela

godz. 10:30 Uroczysta Msza Święta
Kościół Św. Krzyża, ul. Zamoyskiego

godz. 11:30 Korowód ulicami Zakopanego: Zamoyskiego i Krupówki

godz. 13:30 Wystawa Owczarków Podhalańskich
wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 18:00 KONCERT INAUGURACYJNY
wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

22 sierpnia, poniedziałek

godz. 10:00 Warsztaty regionalne – plecionkarstwo
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

godz. 11:00 Animacje dla najmłodszych – koszyki z papierowej wikliny
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

godz. 12:00 występ Młodzieżowego ZespołuStryjanoczka”
Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki
scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 15:00Dzień Narodowy – Macedonia
wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 16:15 – 16:30 Jarmark Św. Cecylii – prezentacje instrumentów
wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 17:00 Koncerty konkursowe:
Bośnia i Hercegowina,
Czechy,
Rumunia
wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 20:00 Koncerty konkursowe:
Węgry,
Polska,
Indie
wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 21:30 Zabawa taneczna z zespołami festiwalowymi
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

23 sierpnia, wtorek

godz. 10:00 Warsztaty regionalne – haft blaszkami i koralikami gorsetu
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

godz. 11:00 Animacje dla najmłodszych – robienie na drutach i na szydełku „plecenie z babcynyj skrzyni”
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

godz. 12:00 Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki
scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 15:00Dzień Narodowy – Rumunia
wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 16:15 – 16:30 Jarmark Św. Cecylii – prezentacje instrumentów
wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 17:00 Koncerty konkursowe:
Bułgaria,
Polska,
Macedonia
wioska festiwalowa, scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 20:00 Koncerty konkursowe:
Polska,
Meksyk,
Turcja
wioska festiwalowa, scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 21:30 Zabawa taneczna z zespołami festiwalowymi
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

24 sierpnia, środa

godz. 10:00 Warsztaty regionalne – góralskie męskie spinki
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

godz. 11:00 Animacje dla najmłodszych – kwiaty bibułkowe
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

godz. 12:00 Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki
scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 15:00 Dzień Narodowy – Indie
wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 16:15 – 16:30 Jarmark Św. Cecylii – prezentacje instrumentów
wioska festiwalowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 16:00 Koncerty konkursowe:
Serbia,
Polska,
Ukraina,
Słowacja,
wioska festiwalowa, scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 18:30 KONCERT SIŁA KORZENI
wioska festiwalowa, scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 21:30 Zabawa taneczna z zespołami festiwalowymi
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

25 sierpnia, czwartek

godz. 10:00 Warsztaty regionalne – malarstwo na szkle
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

godz. 11:00 Animacje dla najmłodszych – pieczenie chleba, pieczenie talarków i robienie masła jako przekazanie tradycji z matki córkę
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

godz. 12:00 Ogłoszenie wyników i koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki
scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 14:30 Koncert Mali Górale.
Prezentacja laureatów XIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce: Mali Białcanie z Białki Tatrzańskiej, Mali Łopuśnianie z Łopusznej, Mały Zbójnicek z Zębu, Mały Hop Cup z Zakopanego, Mali Hamernicy z Krakowa

wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 16.00 Dzień Górali Polskich.

godz.16:00 Rekord w tańcu zbójnickim

wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 17:00 Koncert towarzyszący „Prezentacja dziedzictwa Górali Polskich”
- zespół "Trzebunianie" i Muzyka "Trzebuńskie Kliszczaki"
- zespół „Wirchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
- zespół "Spiszacy" z Łapsz Niżnych
- zespół „Polaniorze” z Kościeliska
wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa

godz. 20:00 Zabawa taneczna z polskimi zespołami góralskimi
wioska festiwalowa - namiot plenerowy, Dolna Rówień Krupowa

26 sierpnia, piątek

godz. 11:00 Konferencja prasowa
Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

godz. 13:00 Modlitwa o pokój
Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej, Krzeptówki 14

godz. 17:00 KONCERT FINAŁOWY Górale świata. Ogłoszenie wyników konkursu i ceremonia wręczenia nagród
wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa


Wydarzenia towarzyszące

Pokonkursowa wystawa plenerowa Dziecięcy Plakat Festiwalowy.
Wioska festiwalowa – Dolna Rówień Krupowa

Pokonkursowa wystawa fotografii Żywioł Folkloru 2019

Wioska festiwalowa – Dolna Rówień Krupowa

Wystawa zdjęć z Muzeum Tatrzańskiego
Wioska festiwalowa – Dolna Rówień Krupowa

Wystawa zdjęć Jerzego Kosiuczenki
Czerwony Dwór

Otwarte Pracownie Artystów Zakopiańskich, galerie i muzea


27 sierpnia, sobota

godz. 18:00 Koncert „Inspiracje kompozytorów folklorem góralskim” z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, solistki skrzypaczki Katarzyny Lassak oraz tradycyjnej kapeli góralskiej – Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego,

Parafia Tatrzańska Św. Krzyża, ul. Chałubińskiego30, Zakopane


Wioska Festiwalowa:

godz.10:00 - 18:00
Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego

godz. 12.00 - 18.00
Jarmark Świętej Cecylii