Zespół zaprezentuje się w kategorii II artystycznie opracowanej.

Zespół Folklorystyczny Turoplje występuje od 1973 roku, ale oficjalnie został założony 14 grudnia 1975 roku. Jest otwarty dla wszystkich, którzy kochają pieśni i tańce ludowe i ma 400 członków, w wieku od czterech lat wzwyż, w swoich grupach tanecznych i grupach tamburyn. Głównym celem zespołu jest zachowanie pieśni i tańców ludowych lokalnych regionów Turopolje, Posavina, Pokuplje i Vukomeričke gorice, ale wykonuje również pieśni i tańcez innych części Chorwacjii Chorwatów mieszkających za granicą.Program "Chorwackie pieśni i tańce" obejmuje 38 tańców.

Zespół jest znany z wysokiego standardu swoich występów i wspaniałej kolekcji autentycznych strojów ludowych. Jakość zespołu została doceniona zarówno przez etnografów, jaki ekspertów muzycznych w kraju i za granicą, a zespół otrzymał wiele nagród, w tym: Srebrny Medal na międzynarodowym festiwalu w LLANGOLLEN w Wielkiej Brytanii w 1994 r., Grand Prix na XV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Żywcu i Grand Prix na 42. Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Polsce w 2005 r., a także nagrodę regionalną za wkład w promocję regionu Zagrzebia w kraju i na świecie w 2007 r.; nagrodę miasta Velika Gorica Złota Podgutnica w 2008 r. W 2009 r. na XX Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Żywcu, zespół został uznany za najlepszy w kultywowaniu tradycji ludowej i otrzymał jedyną nagrodę w tej kategorii.W 2010 r. w Nedelinow Bułgarii profesjonalne jury postanowiło przyznać zespołowi Złoty Medal.

Zespół występował w Albanii, Australii, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kanadzie, Węgrzech, Egipcie, Anglii, Czechach, Francji, Irlandii, Włoszech, Kosowie, Macedonii, Polsce, Portugalii, Niemczech, Słowenii, Włoszech (Sardynia), Hiszpanii, USAi Turcji. Miał audiencję u papieża Jana Pawła II w Castel Gandolfo 11 sierpnia 2004 roku. Pojawił się w programach radiowych i telewizyjnych w Chorwacji i miał półgodzinny program w BBC i dwudziestominutowy program w Telewizji Warszawskiej na początku sierpnia 2005i 2009 roku. Bułgarska telewizja państwowa nagrała i wyemitowała 20-minutowy programo zespole na początku sierpnia 2007 roku. Zespół wydał dwie płyty CD: "Our Lovely Turopolje" i "Croatian Songs and Dances" oraz nagrał 8 płyt DVD z programem.Grupa występuje ponad 70 razy w roku, a od momentu założenia dała ponad 3500 występów. Organizuje Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny i Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny, które odbywają się w Velika Gorica. Prowadzi również warsztaty, kierowane przez Tomislava Miličevića, zajmujące się tworzeniem i odnawianiem strojów narodowych.

Zespół jest stowarzyszeniem amatorskim, w którym różne pokolenia spotykają się, aby nawiązać kontakty towarzyskie i dobrze się bawić.

Dyrektor artystyczny Sekcji Pieśni i Tańca Ludowego: Tomislav Miličević

Lider sekcji tamburyn: Stefko Kačurov

Przewodniczący zespołu: Zlata Cundeković

Adres: Folklorni ansambl "Turopolje", Slavka Kolara 75a, 10410 Velika Gorica, Chorwacja.

Telefon i faks: 00385 1 621 3571

www.faturopolje.hr

E-mail: fa.turopolje@gmail.com