Zespół folklorystyczny Krivany - Torysa

W 1968 roku powstał lokalny wiejski zespół folklorystyczny Krivany - Torysa. Jego założycielem jest Ján Lazorík.


Grupa folklorystyczna składała się z mieszkańców Krywii i członków sąsiedniej wioski Torysa. Grupa zaczęła ćwiczyć scenę Krivjanske vešeľa, która była całkowitą spontanicznością. Grupa weselna wystąpiła po raz pierwszy w grudniu 1969 roku na korytarzu w lokalnej szkole w Krivanach. Po raz pierwszy poza Krywią grupa zaprezentowała się ze swoim weselem w styczniu 1970 roku w Czarnym Orle w Preszowie z okazji 100-lecia założenia Słowackiego Związku Kobiet Živena.


W 1973 roku wystąpiła na festiwalu w Lewoczy ze sztuką Kersceň na paropce. Martin Ťapák, który przez przypadek przebywał w Lewoczy, postanowił nakręcić film z tej sceny i nakręcił go w 1975 roku, nazywając go From a Boy a Soldier, za co zdobył drugą światową nagrodę w Dublinie.


Na Wschodzie w 1972 i 1986 roku para taneczna z Krywii wygrała ogólnopolski konkurs tańca par, a w 1992 roku konkurs tańca solowego.


Tańce, które tańczy i tańczy, pochodzą z wiosek w Kotlinie Górnej Torysy (od Sabinova do Brezovic nad Torysou). Najbardziej oryginalne pochodzą jednak ze wsi Torysa i Krivany. Były to solowe tańce męskie: Olaf, biten (terkač), baśistofska, stupana. Grupa Krywii-Tory zatańczyła 29 lokalnych tańców. Kiedy w 1992 roku dr Stanislav Douzek CSc. z Instytutu Muzyki Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie ogłosił nagranie tańców krywijskich na kasetach magnetofonowych, Lazorík przygotował je i ćwiczył 92 tańce ze śpiewakami. Na koniec pan Dúžek z Krywii nagrał i wydał 18 tańców (kasety nazywały się Slovak Folk Solo and Pair Dances). Niektóre tańce miały konkretne nazwy, a niektóre tańczyły i dowodziły tylko początkowymi słowami piosenki. Niektóre nuty nie były śpiewane, tylko tańczone.


Oprócz filmowania przez Akademię Nauk, nakręcono 7 filmów z członkami grupy folklorystycznej Krywii-Tory: Krywijska radość (1972), Przecięcia (1973), Na łące (1974), Trzy pomniki (1977), Ofchi Walls (1977), Mały chłopiec żołnierz (1975), Ej, moje owce, owce (1976). Różni reżyserzy kończyli swoje filmy ludowe, zespoły, bardzo często z zespołem Krywii.


Przez 47 lat działalności zespół folklorystyczny występował oprócz okolicznych wiosek na wszystkich znanych festiwalach we Wschodniej, Detvie, Strážnicach, Svidníku, Rakovcu, Michalovcach, Lewoczy, Czerwonym Klasztorze, Spiskim Podgrodziu, Kamience, Trebišovie, Raslavicach, Bratysławie, Koszycach, Nitrze itd. Zespół przyczynił się do powstania unikalnego na świecie tzw. muzyka - fresk Viliama Gruski Ciche piękno na Wschodzie.
Obecnie liczy około 30 członków reprezentowanych przez 3 pokolenia - od dzieci ze szkół podstawowych po emerytów. Co roku bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, głównie w regionie Wschodniej Słowacji. W scenach z tańcem i śpiewem, których jedynym autorem jest Ján Lazorík, prezentujemy zwyczaje z życia naszych przodków


Zespół zaprezentuje się w kategorii I tradycyjnej.