Zespół zaprezentuje się w kategorii I tradycyjnej.

Grupa folklorystyczna z Pontelandolfo ma ponad półwieczną historię. W ciągu tych lat istniały różne stowarzyszenia (w sensie biurokratycznym), wszystkie chętne by zachować i dzielić się muzycznymi i popularnymi tradycjami kraju.Stowarzyszenie “Ri Ualanegli” zostało założone w 1978 roku jako ewolucja grupy teatralno-folklorystycznej “La Torre” stworzonej i kierowanej przez księdza parafii Don Emilio Matarazzo w latach 60-tych. Niektóre z najbardziej znaczących osiągnięć: trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monachium w 1985 roku; trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Zakopanem w 1994 roku; trzecie miejsce za odzież damską na Międzynarodowym Festiwalu w Palma de Mallorca w 1999 roku.

Słowo “Ualanegli” jest formą liczby mnogiej “ualano”, chłopca, który pomagał prowadzić pług. Ogólnie rzecz biorąc, Ualanegli byli ludźmi, którzy pomagali w pracy na polach. Pokaz zaproponowany przez “Ri Ualanegli” koncentruje się na przedstawieniu życiowych wydarzeń z przeszłości, opowiedzianych poprzez historię dwojga młodych ludzi z wioski, Rocco i Marii V. Podczas pokazuzaprezentowane zostaną podstawowe etapy ich życia: narodziny nowego życia; spotkanie podczas targów San Michele (typowe spotkanie dla młodych ludzi w tamtych czasach, aby się spotkać i zakochać); fundamentalne momenty ludzkiego życia mieszają się z momentami życia na polach: przygotowanie ziemi, siew, żniwa, tańce i pieśnii, aby złagodzić wysiłek; zaręczyny i uroczystości weselne.

Pontelandolfo to małe miasteczko w prowincji Benevento w południowych Włoszech, 100 km od Neapolu, położone między górami “Calvello” (1018 m n.p.m.) i “Sauco” (562 m n.p.m.).

Według niektórych znalezisk cegieł, płytek i monet z epoki rzymskiej, pierwsza osada mogła powstać w tym miejscu zwanym obecnie “Sorgenza”. Pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery, po najazdach Saracenów, pojawiły się wieści o nowym zamieszkałym ośrodku zwanym “Casale di Santa Teodora”. Pontelandolfo jest również znane z bardzo ważnego epizodu dla zjednoczenia Włoch. W dniu 14 sierpnia 1861 r. Pontelandolfo było miejscem działań wojskowych przez nowo utworzoną Królewską Armię Włoską w odwecie za zabicie przez lokalnych bandytów 45 żołnierzy w dniu 7 sierpnia tego samego roku. Miasto Pontelandolfo zostało podpalone przez włoskie wojsko. Nie podano oficjalnych danych na temat całkowitej liczby ofiar represji.