Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem od zawsze, jako wydarzenie niezwykle barwne i widowiskowe, wzbudzał zainteresowanie fotografów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. W 2014r. narodził się więc pomysł, by Festiwalowi co roku towarzyszył konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, a jego efekty prezentowane były w formie plenerowej pokonkursowej wystawy.

Ta inicjatywa od początku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W biurze prasowym Festiwalu co roku akredytuje się blisko 80 dziennikarzy, większość z nich to właśnie fotoreporterzy. Doczekaliśmy też czasów, w których fotografuje właściwie każdy. Festiwalowa publiczność wyposażona w lustrzanki, kompaktowe aparaty i smartfony oblega festiwalowe wydarzenia, zwłaszcza te odbywające się w plenerze.

W ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w dniach 19 – 26 sierpnia 2022 r. odbędzie się już ósma edycja konkursu fotograficznego, organizowanego przez Burmistrza Miasta Zakopane. Każdy może spróbować swoich sił i uchwycić w kadrze kolorowe roztańczone zespoły z całego świata. Do udziału zapraszamy publiczność oraz akredytowanych dziennikarzy i fotoreporterów, zachęcając jednocześnie, aby ich prace tematyką nawiązywały do motywu przewodniego tegorocznej edycji Festiwalu, którym jest macierzyństwo i rola kobiety w ognisku domowym.

Zdjęcia należy nadsyłać w terminie od 1 do 30 września 2022 r. Będzie je oceniać jury, w skład którego wejdą m.in.: Adam Brzoza (fotograf National Geographic Polska, artysta fotografik, pasjonat gór i przyrody), Robert Urbański (Zakopiec.info, fotograf od wielu lat dokumentujący wydarzenia kulturalne w Zakopanem) i dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin (Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie).

Nagrodzone prace prezentowane będą podczas kolejnej edycji Festiwalu. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe.

Wszystkim dotychczasowym laureatom konkursu zawdzięczamy już sześć pięknych wystaw prezentowanych zawsze w sercu Zakopanego. 20 sierpnia o godz. 17:00 w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej otwarta zostanie kolejna ekspozycja prezentująca zwycięskie fotografie nadesłane na siódmą edycję konkursu „Żywioł Folkloru”, który odbywał się w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w 2021 r. Zadaniem uczestników było wówczas oddanie piękna obrzędów i zwyczajów związanych z pracami w polu, a także kulinarne bogactwo górali z różnych stron świata. Wydrukowane w dużym formacie zdjęcia wyglądają niezwykle i kolorowo, przyciągają wzrok przechodniów i są wspaniałą wizytówką Festiwalu. Dodatkowo w ramach każdej wystawy prezentowana jest także autorska ekspozycja festiwalowych zdjęć zwycięzcy wyłonionego wśród akredytowanych fotoreporterów.

Jury w składzie:
– Adam Brzoza, fotograf National Geographic Polska
– Robert Urbański, Zakopiec.info, fotograf
– dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin, Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
– Agnieszka Nowak-Gąsienica, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane
– Joanna Staszak, Dyrektor 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich
– Anna Karpiel-Semberecka, Kierownik Biura Prasowego Festiwalu
w 2021 r. przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kat. I - Akredytowani dziennikarze i fotoreporterzy

Nagroda Główna:
– Barbara Hadowska z Kościeliska

Nagroda Specjalna Polska Press:
– Waldemar Sowiński z Krakowa

Wyróżnienia:
– Maciej Jonek z Zakopanego
– Tomasz Osuchowski z Zakopanego

Kat. II Publiczność

Nagroda Główna ex aequo:
– Daniel Franek z Żabnicy
– Sylwia Żołądek ze Szczecina

Nagroda Specjalna Dyrektora 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich:
– Magdalena Stępień z Zakopanego

Nagroda portalu Zakopiec.info oraz Nagroda dla najmłodszego uczestnika konkursu:
– Maria Korczak z Zakopanego

Wyróżnienia:
– Natalia Żołądek ze Szczecina
– Barbara Polańska z Sopotu

Do pobrania:

Regulamin konkursu Żywioł Folkloru

Załączniki do regulaminu – oświadczenie i Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych