CAS "Ilinden" został założony w 1955 roku. Dziś jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Zespołów Folklorystycznych Republiki Macedonii i stałym członkiem od 1994 roku.

CAS "Ilinden" jest dziś jednym z wiodących zespołów folklorystycznych w naszym kraju.

CAS "Ilinden" jest dziś uczestnikiem ponad 150 międzynarodowych festiwali folklorystycznych na całym świecie.

CAS "Ilinden" jest dziś laureatem najważniejszych międzynarodowych nagród, w tym Grand Prix w Mont-Dor we Francji, II miejsce w Konkursie Orkiestr Folklorystycznych na Międzynarodowym Festiwalu w Langolen - Wielka Brytania, II miejsce w Konkursie Oryginalnego Folkloru w Langolen - Wielka Brytania, Srebrna Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu w Zakopanem, Polska, Nagroda dla Najlepszej Orkiestry Międzynarodowego Festiwalu Ethnovir we Lwowie,Ukraina, Nagroda dla najbardziej autentycznej grupy na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Iskele" w Iskele - Cypr Północny, itp.

CAS "Ilinden" jest dziś laureatem najwyższego miejskiego wyróżnienia - nagrody 4 listopada przyznawanej przez gminę Bitola.

CAS "Ilinden" jest dziś laureatem licznych nagród najważniejszych i najbardziej renomowanych republikańskich festiwali folklorystycznych, Festiwalu Pieśni i Tańców Ludowych Ilinden Days, Festiwalu Bałkańskiego w Ochrydzie oraz Festiwalu Instrumentów Ludowych Pece Atanasovski w Dolneni.

CAS "Ilinden" jest dziś zespołem, który zrealizował ponad 200 koncertów solowych w całym kraju, z których oprócz tradycyjnych corocznych koncertów w Bitoli, odbyły się koncerty solowe w Skopje, Prilep, Ochrydzie i wszystkich miastach Macedonii ...

CAS "Ilinden" jest dziś zespołem wybranym jako przedstawiciel naszego kraju Macedonii na najważniejszym wydarzeniu folklorystycznym - FOLKLORIADA w Ufie w Rosji, gdzie uczestniczyliśmy wraz z przedstawicielami 80 krajów z całego świata.

CAS "Ilinden" liczy dziś 300 członków podzielonych na grupy dziecięce, młodzieżowe, orkiestrę, sekcję śpiewu i główny zespół folklorystyczny.