Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PIENINY” powstał w 1953 roku przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Pieniny” w Krościenku nad Dunajcem. Zespół ma na koncie liczne występy na krajowych i zagranicznych scenach m.in. w Grecji, Bułgarii, Francji, Niemczech, Holandii, na Węgrzech i we Włoszech. Podczas pobytu we Włoszech, zespół dał 45 minutowy koncert papieżowi Janowi Pawłowi II w jego Letniej Rezydencji.

Autentyczny pieniński folklor, jaki zespół prezentuje na scenie sprawia, że w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach otrzymuje wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych osiągnięć zaliczyć trzeba:

· II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Diepenheim w Holandii (1990 r.)

· Złota Odznaka za zasługi dla województwa nowosądeckiego (1986 r.),

· Nagroda im. Oskara Kolberga (1992 r.)

· dwukrotnie „Brązowa Ciupaga” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (1985 r. i 1999 r.),

· Główna nagroda „Taneczny Krąg” na ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie (1985 r.)

· „Złoty Smok” i „Srebrny Smok” na Przeglądach Regionalnych Zespołów Cepeliowskich w Krakowie (1985 r. i 1987 r.),

i inne

Funkcję instruktora zespołu pełni od 1992 roku p. Robert Majerczak, należący do zespołu od 1983 roku, który podczas swojej pracy instruktorskiej otrzymał indywidualne nagrody instruktorskie w latach 2000 i 2001 na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.

Repertuar tańców jest tak różnorodny jak region pieniński. Taniec i śpiew połączony z młodzieńczą fantazją daje niepowtarzalny wizerunek zespołu. Zespół chętnie pokazuje i promuje kulturę regionu pienińskiego, zarówno u siebie, jaki i na zaproszenie poza Krościenkiem. Folklor pieniński jest jedyny i wyjątkowy, przedstawiany jest przez zespół w barwnych strojach i żywiołowych tańcach.