Podczas drugiego dnia 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wystąpi zespół Fanfare Ciocarlia w ramach koncertu "Na Folklową Nutę". Zakopane znalazło się na światowej trasie koncertowej rumuńskiej formacji, która w tym roku obchodzi 25 - lecie istnienia.

Fanfare Ciocarlia to jeden z najwspanialszych zespołów na żywo na świecie, którego energia i pomysłowość zdobyły fanów od Melbourne po Memphis, od Tokio po Tuluzę. Ucząc się swojego rzemiosła u stóp swoich ojców i dziadków, członkowie Fanfare z dumą podchodzą do każdego koncertu jako wyzwania, aby zarówno zabawiać publiczność, jak i podtrzymywać prawdziwego ducha muzyki cygańskiej.

Kiedy Fanfare Ciocarlia - orkiestra dęta z "ukrytej" wioski Zece Prajini w północno-wschodniej Rumunii - wchodzi na scenę, tłum otrzymuje 100% cygańskiej muzyki. Izolacja Zece Prajini - położonej w mglistej dolinie, której polne drogi okupowane są przez stada gęsi oraz konie i wozy, żyje tu osiemdziesiąt cygańskich rodzin rolniczych, które prowadzą tradycyjny wiejski styl życia dyktowany porami roku - oznaczała, że w czasach komunizmu wioska pozostawała ukryta przed światem zewnętrznym. W jakiś sposób starożytna osmańska tradycja orkiestr dętych towarzyszących wojskom, weselom i pogrzebom nadal istniała tutaj, podczas gdy w pozostałej części Rumunii już dawno wymarła. A kiedy Henry Ernst, młody niemiecki fan muzyki, zawędrował do wioski w 1996 roku, znalazł żywą tradycję, o której wiedział, że świat ją przyjmie.

I tak się stało: Fanfare Ciocarlia - których nazwa tłumaczy się jako "pieśń skowronka" - podbili Europę w 1997 roku, a ich szalony wybuch na żywo spodobał się punkom i headbangerom, fanom jazzu i funku, miłośnikom muzyki świata i tym, którzy po prostu kochają muzykę, która brzmi absolutnie wyjątkowo. Nawet klasyczny świat przyjął Fanfare Ciocarlia i od tego czasu występowali w wielu prestiżowych filharmoniach. Rumuńskie zawrotne tempo, techniczne „kotlety”, porywające rytmy i słodko-kwaśne rogi są zupełnie inne niż w przypadku jakiejkolwiek innej orkiestry dętej na świecie. Wszyscy, którzy słyszeli Fanfare Ciocarlia zgodzili się co do jednego - żadna orkiestra dęta nie grała tak szybko jak ta. A nawet dwie rzeczy: żadna orkiestra dęta nigdy wcześniej tak nie brzmiała!. Fanfare Ciocarlia podbiła USA, Japonię i Australię. Cyganie mogli mówić tylko swoim lokalnym dialektem romskim, ale ich muzyka przemawiała międzynarodowym językiem, a publiczność reagowała na ich zaciekły bałkański funk, zamieniając koncerty w imprezy. To, co zagrał Fanfare Ciocarlia, było czymś nowym. The Times of London opisał to jako "ciężkie, ciężkie brzmienie potwora", a nagrania Fanfare przeniosły ich niesamowity bałkański rytm do klubów tanecznych na całym świecie.

Po drodze Fanfare Ciocarlia zostali docenieni przez krytyków i wyróżnieni we wszelkiego rodzaju mediach: Wystąpili w kilku filmach (Iag Bari Ralfa Marschallecka podąża za zespołem w trasie po Europie, podczas gdy Head On Fatiha Akina rozrywa kluby w Hamburgu), są właścicielami okładki Princes Amongst Men (uznanej książki Gartha Cartwrighta o romskiej kulturze muzycznej), zostali zamówieni przez Sachę Barona Cohena, aby zagrać hymn motocyklistów Born To Be Wild na ścieżkę dźwiękową Borata i byli samplowani i coverowani, bronieni i naśladowani przez niezliczonych DJ-ów, zespoły i cygańskie orkiestry. Ich radykalne reinterpretacje popularnych zachodnich standardów - w tym motywu Jamesa Bonda i Caravan Duke'a Ellingtona - pokazują, jak rumuńska orkiestra bez wysiłku "gipsyfikuje" każdą muzykę, na której grają ich rogi.

Poza tworzeniem wspaniałej muzyki, Fanfare Ciocarlia dwukrotnie stworzyło genialny teatr muzyczny - Gypsy Queens & Kings (który zgromadził wielu najwybitniejszych romskich muzyków w Europie) i Balkan Brass Battle (w którym Rumuni zmierzyli się z serbską orkiestrą), oba koncertowały na całym świecie z wielkim uznaniem. Fanfare Ciocarlia wydała osiem albumów, z których kilka znalazło się na szczycie europejskich list przebojów World Music. Ich DVD Brass On Fire zostało uznane przez magazyn Songlines jako "wyznaczające nowy standard dla muzycznych filmów dokumentalnych". Zagrali ponad 4000 koncertów i lubią uważać się za "najciężej pracujący zespół w branży". Mówiąc prościej: nikt nie robi tego lepiej, mocniej, szybciej i bardziej funkowo niż Fanfare Ciocarlia.