Krywań” to zespół z Zakopanego grający muzykę inspirowaną folklorem podhalańskim, orawskim, spiskim i słowackim. Powstał w 1973 roku przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży „JUTRZENKA” w Zakopanem.

Młody zespół występował na prawie wszystkich liczących się przeglądach i festiwalach skupiających czołówkę polskich grup folklorystycznych. Już w drugim roku istnienia, podczas Młodzieżowego Festiwalu pt. „W rytmie ludowym”, który odbył się w Miechowie w 1974 roku, zespół zdobył najwyższą nagrodę „Wierzbową Fujarkę”.

W roku 1978 „Krywań” zakwalifikował się się do Drugiego Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki w Toruniu, gdzie znalazł się w „Złotej dziesiątce”, otwierając sobie tym samym drogę do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w Konkursie Debiutów.

Zespół dużo koncertował po kraju, ale pierwsza płyta zespołu powstała dopiero w 1993 roku.

Ten rok stał się dla „Krywania” rokiem sukcesów. Zespół nawiązał współpracę z Krystyną Jandą, która zaproponowała udział w słynnej śpiewogrze Ernesta Brylla i Katarzyny Gaertner - „ Na szkle malowane”. Spektakl prezentowany na deskach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie stał się przebojem teatralnym stolicy, dając możliwość występów u boku wspaniałych aktorów, takich jak: Krystyna Janda, Dorota Stalińska, Emilian Kamiński, Rafał Królikowski, Sylwester Maciejewski, Paweł Deląg i wielu innych. Również w 1993 roku powstał niekwestionowany przebój pokoleń „Szalała, szalała”, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. W sierpniu 1993 roku zakopiańska grupa bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu w Gannat we Francji.

W 1995 roku zespół „Krywań” zdobył I Nagrodę na Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem w Radomiu, czego owocem są zaproszenia do programów telewizyjnych takich jak: „Od przedszkola do Opola”, „Szansa na sukces”, „Jaka to melodia”, „Śpiewające fortepiany”, „Benefis Andrzeja Zielińskiego”, „Benefis Krywania”, „Benefis Jana Karpiela „Bułecki”.

Niedługo później, zespół podpisał umowę z chicagowską firmą fonograficzną „Richard Music Ltd”, która do 1999 stała się wydawcą ich fonogramów. Od 1999 producentem i wydawcą płytowym zespołu jest Marek Nowak „KIM” z Krakowa.

Halina Jawor, wokalistka grupy, obdarzona zmysłowym głosem, współpracowała m.in. z Romualdem Lipko i Andrzejem Mogielnickim. Wspólnie z wokalistą „Budki Suflera”, Krzysztofem Cugowskim wykonała tytułową piosenkę do serialu „Adam i Ewa”

Utwór „Na księżej łące” – autorstwa Romualda Lipko, Mieczysława Jureckiego {muzyka} i Andrzeja Mogielnickiego {tekst}, stał się antenowym hitem wielu stacji radiowych.

Do tego utworu Mariusz Wilczyński zrealizował teledysk, który doceniony został aż trzema nominacjami na” IX Yach Film Festiwal”. W krótkim czasie powstała płyta zatytułowana „Co się komu śni”, na której znajdują się kompozycje Romualda Lipko, Pawła Sota, Piotra Kominka, Mirosława Stępnia, Łukasza Pilcha, Marka Abramka {muzyka} i Andrzeja Mogielnickiego, Jana Wołka, Wojciech Fułka, Tomasza Zeliszewskiego {tekst}.

Wraz z czołowymi polskimi artystami, zespół wziął udział w projekcie „Pokonamy fale”, w hołdzie dla ludzi, którzy zginęli podczas niszczącego tsunami w Indonezji, Sri Lance i Indiach.

W 2000 roku zespół „Krywań” nagrał ze Scholą Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie płytę „Nad Tatrami Gwiozda Betlejemska” którą zadedykowali Ojcu Świętemu. Płytę rozpoczynają specjalne życzenia dla Papieża Jana Pawła II recytowane gwarą góralską przez Jana Karpiela „Bułecke”. Teksty większości pastorałek napisał Wiesław Nowak z Krakowa, inżynier, przyjaciel zespołu, miłośnik muzyki góralskiej, Polskich Tatr i Doliny Chochołowskiej.

W czasie 50-letniej działalności zespół „Krywań” odwiedził wiele krajów, 16 razy koncertował w USA, 13 w Kanadzie, we Francji, Austrii, na Węgrzech, na Cyprze, w Czechach i na Słowacji.

W Polsce zagrał ponad 5000 koncertów, wydał płyty: „Dwie tęsknoty”, Tęskne śpiewanie”, „Nad Tatrami Gwiozda Betlejemska”, „Dobranoc Kochanie”, „Malowane słowa”.

Krywań” to synonim specyficznego stylu w muzyce góralskiej, dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, równoznacznik dobrego smaku, aranżacji, wykonania. To rozpoznawalne brzmienie

i swoisty styl muzyki, sceniczny show porywają do wspólnej zabawy.

Promuje polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi.

„Krywań” doskonale bawi, a jednocześnie uczy doceniania „korzeni” i poczucia wartości.