Jak co roku, niedziela stała się dniem oficjalnej inauguracji największego folkowego festiwalu pod Tatrami! Tegoroczny, 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, tradycyjnie już rozpoczął się mszą św. w kościele pw. Świętego Krzyża, aby następnie przy dźwiękach góralskich melodii z różnych stron świata, ruszyć barwnym korowodem ulicami miasta.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

W ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyła się wyjątkowa msza święta, poprowadzona przez Księdza dr Stanisława Kowalika. Kazanie, wygłoszone góralską gwarą, stanowiło nie tylko refleksję nad duchowym aspektem corocznych spotkań Górali Świata, ale było także formą serdecznego podziękowania dla Organizatorów festiwalu za utrzymanie wielkiego święta góralskiego dziedzictwa, w tradycji religijnej. Ksiądz Stanisław wyraził głęboką wdzięczność za to, że w swoich wysiłkach podtrzymywania i kultywowania folkowych zwyczajów, nie zapominają o Bogu i modlitwie.

Wyjątkowo podkreślony został fakt, że od samego początku istnienia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, towarzyszy mu msza święta, będąca kluczowym elementem duchowej kultury Podhala.

– „Nasza wiara i podhalańskie tradycje są nierozerwalnie ze sobą związane. Przodkowie byliby dumni widząc, jak starannie pielęgnujemy nasze korzenie.”- mówił ksiądz.

Podczas mszy obecni byli przedstawiciele polskich i zagranicznych zespołów, którzy razem z miejscową społecznością wzięli udział w symbolicznym spotkaniu wiary i kultury, podkreślając istotność współbrzmienia tradycji i duchowości.

Następnie ulicami Zakopanego, przez ulicę Zamoyskiego i Krupówki, w stronę Wioski Festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej, ruszył góralski korowód prezentujący polskich i zagranicznych gości tegorocznej edycji festiwalu, zapraszając wszystkich zebranych do wspólnej zabawy podczas tygodniowego święta folkowych brzmień. Korowodowi przewodzili pytace, za którymi, w towarzystwie owczarków podhalańskich, podopiecznych Związku Kynologicznego o. Zakopane, kroczyli przedstawiciele władz miasta i organizatorów wydarzenia na czele z Burmistrzem Leszkiem Dorulą. Kolorowy pochód zakończył się na Dolnej Równi Krupowej, gdzie dziś o godzinie 18:00, na festiwalowych deskach, podczas Koncertu Inauguracyjnego, po raz pierwszy podczas tej edycji festiwalu, zaprezentują się wszyscy jego uczestnicy. Serdecznie zapraszamy na wielkie święto góralskiej muzyki!

Bezpłatne wejściówki na wieczorny koncert będą dostępne na godzinę przed wydarzeniem w Punkcie Informacyjnym na Dolnej Równi Krupowej.

Od niedzieli aż do czwartku, na scenie festiwalowej 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w koncertach konkursowych prezentować się będą zespoły z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Meksyku, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Włoch, Węgier oraz Polski. Zespołami – gospodarzami festiwalu są: Parafialny Regionalny Zespół Giewont i Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy. Podczas czwartkowego koncertu finałowego „Górale Świata” najlepsi artyści zostaną nagrodzeni prestiżową nagrodą - Złotą Ciupagą.

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
oraz Facebook, Instagram, YouTube: MFFZG.Zakopane

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorami 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Wydarzenie dofinansowano ze środków
MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI

Partnerem Festiwalu jest Marka LOTTO.

Partnerem wydarzenia jest NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE,
MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO.

Patronatem honorowym wydarzenie objęło NARODOWE CENTRUM KULTURY.

Partnerami wydarzenia są BACHLEDKA SKI&SUN, SPOŁEM ZAKOPANE, ŚWIAT LNU(www.swiatlnu.pl), OSHEE, BĄKOWO ZOHYLINA WYŹNIO, BĄKOWO ZOHYLINA NIŹNIO

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI oraz UNIWERSYTET PAPIESKI IM. JANA PAWŁA II otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni:
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP, TVP KULTURA, TVP KOBIETA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Polska Press Grupa, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info, Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Podhale24,
TV Podhale, Zakopiec Info.