MSZALNICZANIE z Mszalnicy

(powiat nowosądecki, województwo małopolskie)

patronat: Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej

kierownictwo zespołu i choreografia: Czesław Majewski

kierownictwo muzyczne: Tadeusz Migacz

skład kapeli: skrzypce prym, skrzypce sekund, trąbka, klarnet, basy

strona internetowa: mszalniczanie.pl

Zespół zaprezentuje się w kategorii I tradycyjnej.

Zespół Regionalny Mszalniczanie został założony w 1981 roku. Prezentuje charakterystyczne dla regionu zamieszkiwanego przez Lachów Sądeckich tańce, śpiewy, gwarę, zwyczaje i obrzędy. W swoich występach Mszalniczanie skupiają się przede wszystkim na zachowaniu tradycji związanych z Mszalnicą i najbliższą okolicą.Całość wesela zaprezentowana jest w autentycznych strojach tej etnograficznej grupy.Wszystkie postacie pełniące ważne funkcjeobrzędowe w tym weselu zostały zaznaczone odpowiednimi rekwizytami obrzędowymi. Stroje,które noszą są bogato zdobione ale również zróżnicowane wg.statusu zamożności poszczególnych uczestników wesela. Zaprezentowane zostały przy tradycyjnejmuzyce tradycyjne tańce,które tańczono na weselu, są krakowiaki, polki, walczyki, sztajery, tramelki, a także tańce wykonywane przez starostów, takie jak krzyżok i okółka.

Zespół uczestniczy w MFFZG, występuje w kategorii tradycyjnej. Podczas Festiwalu będzie pokazany fragment weselaLachów Sądeckich z„Ocepinami”. Orszak weselny przybywa z kościoła pod dom pani młodej, w którym odbywa się wesele. Wszyscy śpiewem wywołują rodziców pani młodej, aby powitali nowożeńców chlebem i solą. Po tych powitaniach następuje obgrywanie państwa młodego, a następnie rodziców pani młodej oraz starszego starosty, który odgrywa ważną rolę na weselu. Jemu bowiem przed ślubem powieżono wykupienie od druhen rózgi weselnej, która była jednym z najważniejszych rekwizytów weselnych czyli symbolem Panny Młodej i jej dziewictwa.Była również atrybutem jego władzy na weselu.

Starszy Starosta z rózgą jako pierwszy prosi Panią Młodą do tańca OKÓŁKI,który to również kolejno tańczą pozostali Starostowie.

Swoje obowiązki organizacyjne powierzone mu na weselu wykonuje także Starszy Dróżba   

W końcu nadchodzi czas na cepiny. Starościny już się przygotowują, jednak Pani młoda, ponieważ nie chce jeszcze oddać wianka, ucieka z izby. Drużbowie na polecenie Starszej Starościny przyprowadzają ją z powrotem do izby a starościne sadzają na dzieżce. Kobiety śpiewem wypraszają mężczyzn z izby rozpoczynając ceremonię ocepin.Druhny przyglądają się ocepinom, ale nie chcą aby jeszcze Pani Młoda opuściła ich grono, dlatego tworzą wokół niej półkole śpiewając piueśń Oj,chmielu,chmielu.Po jego zakończeniu starszy drużba obgrywa Starszą Starościnę, która rozpoczyna OKÓŁKĘ starościn. Taniec zostaje przerwany, gdy Starszy Drużba zaprasza Matkę Pani Młodej do tańca z córką. Wokół nich tańczą druhny. Pan młody chce przerwać krąg, aby zatańczyć pierwszy taniec z żoną. Pomagają mu w tym drużbowie, a druhny starają się to uniemożliwić. W końcu jednak udaje mu się i państwo młodzi mogą zatańczyć razem. Trwa zabawa, po północy przychodzą nieproszeni goście, tzw. KRAKOWIOKI, którzy chcą zatańczyć z druhnami, co nie podoba się drużbom i dochodzi do bitki. Zaczyna już świtać. Jeden ze starostów zbyt dużo wypił i wcześniej wychodzi wraz ze swoją rodziną.