Zespół pieśni i tańca Valašské VSACAN jest jednym z najstarszych zespołów amatorskich w Republice Czeskiej.Od ponad 65 lat (rok założenia 1943) jego działalność promuje i reprezentuje wołoski obszar etnograficzny nie tylko w całej Republice Czeskiej, ale także na festiwalach folklorystycznych niemal na całym świecie.Współpracuje z radiem, telewizją i filmem.

W 1956 roku jako pierwszy amatorski zespół folklorystyczny w Czechosłowacji został wysłany na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Anglii.Od tego pierwszego spektaklu minęło wiele lat i wiele krajów, takich jak Francja, Polska, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Turcja, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria, Austria, Węgry, Litwa, Portugalia, Chile itd., gdzie VSACAN reprezentował swoją ojczyznę.

Zespół rozwija swoją działalność w miejscowości Vsetin i wykonuje tańce, śpiewy i zwyczaje ludowe regionu etnograficznego Wołoszczyzny na krajowe i światowe sceny.Sztuka ludowa interpretowana przez muzyków, śpiewaków i tancerzy zespołu VSACAN wywodzi się ze sztuki ludowej mieszkańców górzystego regionu zachodniej części łuku karpackiego.Zespół prezentuje to proste piękno zarówno w oryginalnej formie, jak iw różnych formach scenicznej stylizacji.Zespół VSACAN składa się z ponad dwustu entuzjastycznych i pełnych entuzjazmu folklorystów w każdym wieku.Zespół jest reprezentantem Vsetína, Wołoszczyzny i Czech.

Na repertuar zespołu VSACAN składają się zarówno tańce rotacyjne, jak i figuralne, rzemiosło artystyczne, taniec antyczny, solowy taniec męski - „Odzemek” oraz quad wołoski.

Nieodzowną częścią zespołu jest zespół taneczny prowadzony przez Jakuba Ekarta oraz muzyka gry na cymbałach.Wśród członków zespołu z ponad 50-letnim składem jest piosenkarka Zdenika Straskrabová.Jej znakomita interpretacja pieśni wołoskich była nagradzana na wielu festiwalach i konkursach.

*

Wołoski zespół folklorystyczny VSACAN należy do najstarszych zespołów amatorskich w Republice Czeskiej.Od momentu założenia w 1943 roku jest wielkim propagatorem unikalnej kultury wołoskiej w Czechosłowacji, a także oryginalnym gościem wielu międzynarodowych festiwali folklorystycznych za granicą.Jego szeroka działalność sceniczna zaowocowała również wieloma programami w czeskim radiu, telewizji, a nawet w przemyśle filmowym.

Minęły dziesięciolecia od pierwszego międzynarodowego przedstawienia na Festiwalu Folklorystycznym w Wielkiej Brytanii w 1956 roku. Grupa odwiedziła wiele krajów - członków kłusaków, takich jak Bułgaria, Rumunia, Polska, Egipt, Turcja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Grecja, Węgry, Francja, Belgia, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Austria i Niemcy.Wszędzie zawsze dobrze reprezentowali swój kraj i swoje korzenie.