Zespół zwyczajów i tradycji mieszkańców wsi Negreni w okręgu Cluj

Z chęci przekazania tego, z czego żyli i czego nauczyli się od swoich poprzedników, „Zespół zwyczajów i tradycji mieszkańców wsi Negreni” powstał dziesięć lat temu we współpracy z Rumuńską Telewizją Narodową, a następnie w ramach projektu badawczego w regionie Cluj, wraz z Centrum Konserwacji i Promocji Kultury Tradycyjnej Powiatu Cluj.

Od tego czasu Zespół promuje zwyczaje i tradycje miejscowe, niezrównane piękno, prawdziwe skarby duchowości rumuńskiej podczas występów i festiwali zarówno w kraju, jak i za granicą, zdobywając uznanie od publiczności.

Zespół składa się z dwóch lokalnych instrumentalistów, hede (skrzypce z trąbką) i bębnów. Członkowie grupy w różnym wieku, reprezentują świat dawnej wsi, teren autentyczny poprzez zabawę i stroje ludowe, zachowane ze świętością i będące skarbami ludu rumuńskiego.

W 2021 roku członkini grupy Viorica Tripon uzyskała honorowy tytuł „Żywego Skarbu Ludzkiego” za przetwarzanie włókien i tekstyliów – tkanin. Tytuł przyznany został przez Ministerstwo Kultury za pośrednictwem Państwowej Komisji Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, przygotowany przez Regionalny Centrum Zachowania i Promocji Tradycyjnej Kultury Klużu, po akcjach badawczych przeprowadzonych na tym obszarze powiatu.

Zespół wykorzystuje piękno bogatych tradycji i obyczajów ludowych, zachowanych z pokolenia na pokolenie w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.